Сучасна політика обмеження швидкості в країнах ЄС


Обмеження щодо швидкості руху базуються на кількох критеріях: з одного боку на критерії особистої безпеки та мобільності населення, а з іншого боку, з міркувань мінімізації впливу на довкілля. Загальні положення обмежень швидкості є відповідальністю державної влади. Проте, як правило, обмеження швидкості на окремих дорогах визначають місцеві та регіональні дорожні органи влади. На сьогодні загальні обмеження швидкості є різними у різних країнах Євросоюзу. Зокрема, відмінними є вимоги до обмежень швидкості залежно від транспортних і погодних умов.

Баланс між безпекою, мобільністю та збереженням навколишнього середовища.

Безпека – це єдиний елемент, що впливає на те, якими мають бути обмеження швидкості. Також мають бути враховані такі фактори, як час у дорозі та мобільність. Встановлення обмежень має на меті отримати оптимальний показник через баланс між безпекою та мобільністю. Цей оптимум може бути різним для різних доріг, залежно від їхньої аварійності та їхньої функціональності щодо мобільності транспорту. Розраховують оптимум за методом обчислення втрат від аварій, низьких швидкостей, і особливо втрат від шуму та забруднення атмосфери. Але обмеження швидкості більшою мірою є політичним рішенням, тому оціночні схеми були запропоновані для підтримки цих рішень.

Деякі адміністрації пропонують сьогодні, щоб баланс між безпекою та мобільністю був оцінений з більш етичної точки зору. Це означає, що найвища межа має бути розрахована через фактор ризику тілесних ушкоджень, що можуть статися на дорозі. Обмеження швидкості та проектування дорожньої інфраструктури мали б бути встановлені так, щоб ризик тілесних ушкоджень не було перевищено.

Хто відповідальний за встановлення обмеження швидкості?

Зрозуміло, що між країнами існує різниця у способах встановлення швидкісних обмежень. Загалом, національний уряд встановлює загальнодержавні обмеження швидкості для різних типів доріг. Уряд також визначає, які винятки можливі у загальних обмеженнях швидкості. Як правило, рішення про обмеження швидкості на окремих дорогах та дорожніх ділянках приймає дорожня автоінспекція.

Її рішення, звісно, не має суперечити загальнодержавним обмеженням швидкості. Це, однак, означає, що місцеві та регіональні органи влади мають велику свободу у визначенні того, де і які обмеження швидкості мають бути встановлені.

Типовий підхід для визначення найбільш оптимального швидкісного обмеження для окремої дороги чи дорожньої ділянки – це встановлення обмеження, близького до швидкості V85. Швидкість V85 – це швидкість, яку не може перевищити 85% транспортних засобів. Однак в ідеалі обмеження швидкості має базуватися на аналізі дороги та транспортних характеристиках, щоб упевнитись, що обмеження відповідає безпечній швидкості, а також що воно є вірогідним обмеженням для більшості водіїв.

Сучасні обмеження швидкості в країнах ЄС

Загальне обмеження швидкості на європейських швидкісних автомагістралях – 120-130 км/год. У Німеччині немає загальних обмежень у швидкості на автомагістралях, але рекомендованою є швидкість 130 км/год. Загальним європейським обмеженням швидкості на сільських дорогах (українським аналогом є термін «автомобільні дороги місцевого значення» – прим. перекладача) є 80-90 км/год, а на міських дорогах – 50 км/год.


У більшості країн існують обмеження швидкості, що відрізняються від загальних. Загальновідомим є обмеження 30 км/год у густонаселених районах. У Німеччині, де немає обмежень на автомагістралях, існують окремі ділянки, де встановлюється обмеження від 80 до 130 км/год, що пов’язано як з особистою безпекою водія, так і з безпекою довкілля. У Нідерландах також зростаюча кількість ділянок автошляхів має постійну понижену максимальну швидкість (найчастіше 80 або 100 км/год), що має на меті зменшити шум та забруднення повітря у місцях, що прилягають до густонаелених районів.

Європейські країни встановили нижчі межі максимальної швидкості для вантажівок та автобусів. Більшість країн використовують лише повну максимальну швидкість для вантажівок (як правило, 80 км/год) та автобусів (80-100 км/год). Згідно з європейською директивою EU-Directive 92/24/EEC та її редакцією 2004/11/EEC, обмеження швидкості обов’язкові для вантажівок масою від 3,5 тонн і для автобусів від 10 тонн. Деякі країни мають нижчі межі максимальної швидкості для вантажівок та автобусів на окремих типах доріг (наприклад, Данія, Ірландія, Велика Британія).

Різні обмеження швидкості залежно від погоди та транспортних умов

Серед європейських країн лише у Франції є загальне обмеження швидкості, що залежать від погодних умов. Через дощ або сніг максимальна швидкість на автомагістралях може бути знижена до 110 км/год (порівняно зі стандартними 130 км/год), а на сільських дорогах – до 80 км/год (порівняно зі стандартним обмеженням 90 км/год). Через туман (коли видимість менше 50 м) обмеження швидкості на всіх типах доріг – 50 км/год. В інших країнах (таких як Німеччина, Велика Британія) квадратні знаки на дорогах вказують на рекомендоване або обов’язкове обмеження швидкості, коли погодні умови є несприятливими.
У Фінляндії та Швеції встановлено окремі швидкісні обмеження для зимового періоду. У Фінляндії обмеження швидкості на автомагістралях зменшується зі 120 км/год влітку до 100 км/год в зимовий період, а на головних сільських дорогах – зі 100 км/год до 80 км/год. У Швеції максимальна дозволена швидкість відповідно зменшується зі 110 км/год до 90 км/год для шосе та з 90 км/год до 70 км/год для сільських доріг.

У Франції звичним є тимчасово зменшувати загальноприйняті обмеження швидкості на 20-30 км/год залежно від погодних умов з метою знизити забруднення атмосфери.

Джерело: сайт Європейської Комісії. Безпека руху

Переклад: Богдан Деркач

Для більш грунтовного аналізу додатково рекомендуємо ознайомитись з узагальненими результатами дослідження на замовлення Єврокомісії щодо управління та контролю швидкості руху (англійською).

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved