Проект ВелоСхід: велосипед як каталізатор змін у східних містах

Громадська організація “Асоціація велосипедистів Києва” розпочинає новий великий проект “ВелоСхід” / “Cycling through Donbas and beyond” у Донецькій та Луганській областях задля просування розвитку велоруху  у східних містах.

Метою проекту є сприяння співпраці ініціативних груп велосипедистів із Донецької та Луганської областей на місцевому та регіональному рівнях, а також забезпечення можливостей для їх приєднання до загальнонаціональних мереж та інших громадських організацій, діяльність яких пов’язана з велосипедним рухом, просуванням сталого розвитку міст та захистом прав громадян.

“Цим проектом спільно з активістами зі східних міст ми хочемо продемонструвати, що велосипед – не просто раціональне транспортне рішення, а й чудовий об’єднавчий інструмент для мешканців міст. Це гарна можливість для локальних громадських організацій та ініціатив залучати до своєї спільноти нових членів громади, незалежно від віку і соціального статусу, і тим самим посилити голос на підтримку якісної та безпечної інфраструктури у містах. На сході ми зустріли багато людей, які вже активно користуються велосипедом ледь не щодня, а тому це водночас і потужна об’єднавча можливість задля позитивних міських трансформацій. Разом з тим ми переконані, що розвиток велоспільнот сприятиме появі нових горизонтальних зв’язків між людьми, можливостей для синергії та допоможе активним громадянам більш професійно впливати на прийняття рішень у містах”, – говорить виконавча директорка АВК Анастасія Макаренко.

Проект “ВелоСхід” має на меті охопити щонайменше десять міст Донецької та Луганської областей. Серед ключових активностей в рамках проекту у липні-жовтні цього року заплановано:

  • ВелоВихідні” у шістьох містах Донецької (Костянтинівка, Слов’янськ, Добропілля, Дружківка) та Луганської (Старобільськ, Лисичанськ) областей, які пройдуть у липні-вересні.

Події будуть організовані спільно з місцевими активістами та громадськими організаціями. У форматі міського фестивалю проект просуватиме  велотранспорт як зручний та раціональний транспорт для мешканців міст. У програмі “ВелоВихідних” – тематичні велозаїзди та міські велотури, відкриті веломайстерні, велошкола з безпеки руху, зустрічі з веломандрівниками та лідерами українського велоруху, кінопокази просто неба за допомогою велогенератора та інші активності, які відкриють нові можливості для розвитку велоруху та допоможуть розкрити міста по-новому.

  • “Східний Велофорум” у Краматорську, 21-22 вересня – фінальна дводенна подія для активістів – учасників проекту “ВелоСхід” та лідерів велосипедних організацій, що входять до Української велосипедної мережі.

Перший день має на меті зібрати разом співорганізаторів “ВелоВихідних” з кожного міста, щоби поділитися власним досвідом проведення подій у своїх містах, обмінятися кращими практиками та здобути конкретні знання з адвокації велосипедної інфраструктури. Другий день “Bike Rally” “відкриє двері” для мешканців Краматорська, аби надихнути ще більше людей обирати велосипед як транспорт для міста.

  • УчастьVeloforum-2018 в Івано-Франківську, 5-7 жовтня – для активістів та представників мерій з міст-учасників проекту.

Veloforum – це міжнародна міжгалузева конференція на перетині транспортної політики, сталого місцевого розвитку та громадянського суспільства для активістів громадського сектору, представників органів місцевої влади та спеціалістів з містопланування і транспортної інфраструктури, студенти

Щороку подія збирає понад 150 учасників з України та країн ЄС. Саме тут лідери зі східного регіону зможуть  надихнутися історіями успіху українських та європейських міст з розвитку велотранспорту, познайомитися з одними із кращих прикладів велоінфраструктури, яка сьогодні існує в наших містах та посилити свої горизонтальні зв’язки з іншими учасниками національної мережі.

  • Стаді-тур до Карпатського регіону та Львова – для активістів та представників мерій з міст-учасників проекту.

Це завершальний етап проекту  “ВелоСхід”. У цій поїздці учасники матимуть змогу познайомитися з кращими практиками міського планування велосипедної і рекреаційної інфраструктури в України. В рамках стаді-туру заплановано візити до Львівської міської ради та ГО “Львівська асоціація велосипедистів”. Досвід Львова є надзвичайно цінним, оскільки це одне з українських міст, де найбільш стрімко розвивається велоінфраструктура, було створену першу у країні позицію велоофіцера та запущено систему муніципального велопрокату. Також на групу стаді-туру чекатиме візит до Центру соціально-ділових ініціатив (Яремче, Івано-Франківська обл.) для вивчення їх досвіду з реалізації проекту “Велокраїна” по створенню рекреаційних веломаршрутів у Карпатах та промоції зеленого туризму.

Проект “ВелоСхід” стартував у середині червні цього року. За цей час команда АВК вже встигла відвідати 10 східних міст – Краматорськ, Слов’янськ, Костянтинівку, Покровськ, Бахмут, Сєвєродонецьк, Старобільськ, Лисичанськ, Добропілля, Дружківку та спланувати спільно з місцевими активістами перші програми для реалізації подій цього літа-осені.

Сьогодні команда продовжує активно співпрацювати з активістами зі східних міст. Наразі триває активна підготовка до перших “ВелоВихідних” у Костянтинівці “Круті педалі”, які відбудуться 28 липня.

Також у рамках розвідувальних поїздок у команди АВК народилася ідея створювати відеопортрети східних міст, на які надихнули місцеві активісти та користувачі велотранспортом. У форматі відеоінтерв’ю ми хочемо розказати про східні міста очима людей, які безпосередньо у контакті з містом через велосипед та, можливо, відкрити міста для самих мешканців та цілої країни у новому фокусі.

Проект “ВелоСхід” також дав можливість двом велоактивістам із Донецької області на початку липня взяти участь у Літній школі “Дизайн вулиць для якісного міського середовища” / “Summer School on Street Design for Urban Qualities and Mobility” у Києві, яку проводили АВК спільно з CANactions School for Urban Studies у співпраці з Київською міською державною адміністрацією.

Стипендії на навчання отримали активісти Станіслав Дяченко із Краматорська та  Іван Демченко із Костянтинівки. Школа мала на меті  навчити представників нового покоління українських громадських активістів та спеціалістів з транспортного планування та містобудування використовувати у своїй роботі сучасні принципи дизайну вулиць, як місць для вільного пересування, зустрічей людей та арен міського життя. Для стипендіатів зі Сходу  це чудова можливість використати набутий досвід та знання для просування ідей сталої мобільності у своїх містах та більш професійно розвивати велорух.

Проект “ВелоСхід” / “Cycling through Donbas and beyond” виконується ГО “Асоціація велосипедистів Києва” в рамках Проекту “Зміцнення громадської довіри” (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

 

Хочете дізнаватися більше про проект “ВелоСхід”, побачити велопортрети східних міст та ближче познайомитися з велосипедним Сходом? Приєднуйтеся до спільноти “Український інформаційний центр велотранспорту”  у Facebook. Крутимо педалі разом!

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved