Їздити велосипедом, як голландці. Неписані правила дороги

Дивлячись фотографії з голландських міст, незмінно бачиш безліч велосипедистів. Багато хто з них перевозить пасажирів, часто й дорослих, величезні багажі, їде в дощ та сніг під парасолькою. Як вони це роблять?

Мередіт Глезер з Urban Cycling Institute, University of Amsterdam, занотувала неписані правила голландських велосипедистів. У них немає майже нічого про Правила дорожнього руху (які, звісно, існують в Нідерландах), проте багато про ставлення до велосипеду, як до звичного, щоденного виду транспорту.

Залиште свою велосипедну форму вдома. Велосипед у Нідерландах – це просто швидша форма пішохідних переходів, тому вдягайтеся так, як ви би вдягнулися на конференцію.

Коли повертаєте, показуйте поворот рукою. Поворот праворуч – рука праворуч, поворот ліворуч – рука ліворуч. Якщо ви хочете зупинитися посеред велодоріжки, просто покажіть рукою на бордюр. Не треба робити з цього якусь сцену, просто короткий помах рукою.

Ймовірність дощу доволі висока, і ви все одно будете на велосипеді. Незалежно від погоди, голландці їдуть велосипедом, тому накиньте захисне пончо або їдьте з парасолькою. Проте дивіться, щоб її не здуло вітром.

Перевозьте інших людей велосипедом (або попросіть когось вас підкинути). Ви можете перевозити інших на кермі, попереду на рамі або на багажнику. Стать водія та пасажира не має значення: пані часто перевозять чоловіків. Спробуйте і знайдіть вашу найбільш акробатичну версію!

Їздіть поруч. Велопоїздки сприяють соціальному контакту, тому їдьте поруч з кимсь та підтримуйте розмову. Перед тим, як роз’їхатися, скажіть «бувай» помахом руки або поглядом.

Вливайтеся в велопотік без зупинки. Коли вливаєтеся у велопотік праворуч, намагайтеся влучити і захопити простір у велопотоці без зупинки. Це може виглядати, ніби ви «підрізаєте» людей, але це не так: інші велосипедисти дадуть вам простір.

Давайте туристам (і дітям) простір. Так само, як й інші будуть знати, що ви тут новенький, ви теж незабаром зможете розрізняти новеньких. Тип та колір велосипеда, карта у руках – найбільш очевидні ознаки. Але є й інші: легке тремтіння керма, неочевидні повороти голови, озирання усіх напрямків, зупинка на перехрестях довше, ніж звичайно. Дати їм трохи більше простору – хороший жест з вашого боку, оскільки більшість новачків не звикли до природи голландських велопоїздок.

Скупчуйтеся на світлофорах. Під час годин пік, та й у будь-який інший час в Амстердамі, ви нечасто будете єдиним велосипедистом на світлофорі. Аби найбільш ефективно проїхати на зелену фазу, велосипедисти зазвичай скупчуються так близько, наскільки це можливо, а також заїжджають на тротуар, аби використати усю ширину з максимальною потужністю. Це хороша можливість порозглядати інших людей, підморгнути місцевим, пофліртувати з незнайомцем або показати смішне обличчя дітям. Проте якщо ви попереду всієї купи….

Використовуйте світлофорний відлік часу. Очікування на світлофорах – чудовий час порозглядати людей. Ви ймовірно помітите кілька велосипедистів (близько 15%), що переїжджають на червоне світло, особливо якщо світло щойно змінилося з жовтого на червоне, або якщо незабаром ввімкнеться зелене. Або якщо велосипедист достатньо досвідчений, аби проманеврувати на початок скупчення велосипедистів, точно і обережно (зазвичай несвідомо) прорахувати час та відстань до іншого транспорту, враховуючи ризик зустрітися поліцейських. Тим не менш, використовуйте відлік часу, і коли дійде до 5, будьте готові тиснути на педалі. Відлік часто скидає з 5 прямо на зелений. Якщо ви почнете рухатися пізніше, ніж зазвичай, очікуйте почути незадоволене дренчання велодзвіночків позаду. Що стосується дзвіночків…

Використовуйте дзвіночок, варіюючи інтенсивність звуку та лише, коли це дійсно потрібно. Коли стається складна ситуація, двох-трьох голосних сигналів цілком достатньо. Якщо ж звук вашого дзвіночка більше схожий на ранковий будильник, ви можете покласти руку на дзвіночок, коли ви дзвоните, стишуючи його звук. Або ж можна посвистіти чи весело прокричати «Hallo!».

Тепер ви готові до менш чітких неписаних правил.

Постійно слідкуйте за маркуванням на тротуарах. Маркування «Дати дорогу» (також відоме, як «акулячі зуби»), зебра та пішохідні переходи здебільшого рекомендовані (мова йде про Нідерланди, не про Україну). У вас буде кілька випадків, коли, скупчившись з іншими велосипедистами, буде більш розумним перетнути зебру, змусивши пішоходів почекати. Це дуже залежить від обставин та від зорового контакту з іншими, аби перелаштуватися та визначитися, що робити.

Звертайте увагу на маленькі жести, по яким можна зрозуміти, що люди попереду вас зараз зроблять. Коротка пауза в педалюванні може означати, що людина хоче зупинитися або повернути. Короткий поворот голови вліво – людина скоро буде робити лівий поворот. Обережне перелаштування в якийсь бік (особливо з паузою у педалюванні) також може означати, що людина скоро буде робити поворот. Розуміння цих жестів скоро стане вашою другою натурою.

Щойно цей момент настане, ви нарешті зможете насолоджуватися поїздкою у велопотоці (це останнє неписане правило). Скупчення велосипедистів можуть бути некомфортними для початківця, але насправді вони пробачають доволі багато помилок, особливо якщо ви рухаєтеся в потоці. Ось коли ви використовуєте усі ваші органи чуття, аби надіслати та отримати інформацію від інших та від оточення, як ніби ви стали воїном-ніндзя. Саме тоді з’являється відчуття відкритості. Саме тоді з’являється магія.

Перегляньте ще одне відео, що ілюструє ці правила. Воно викликало шалений сміх на відкритті конференції Velo-City.

 

Неписані правила голландських велосипедистів були викладені у програмі конференції Velo-City. Авторка – Meredith Glaser, PhD Candidate at the Urban Cycling Institute, University of Amsterdam with help from Dr. Marco te Brömmelstroet and Planning the Cycling City Summer School alum, www.urbancyclinginstitute.com. The Urban Cycling Institute at the University of Amsterdam має на меті надавати структурований академічний підхід до дослідження велосипедного транспорту, занотовувати складні звязки, розуміти кращі практики та посилювати взаємні звязки між дослідженнями і практикою.

Velo-City – щорічна світова конференція з розвитку велотранспорту. Організаторами Velo-City є Європейська федерація велосипедистів (European Cyclists Federation), місцева влада міста, що приймає конференцію та місцеві велосипедні громадські організації. У 2017 році Velo-City відбулася 12-17 червня у містах Арнейм та Наймеген у провінції Гейдерланд, Нідерланди.

Авторка перекладу висловлює вдячність Fietsersbond Support Fund, завдяки підтримці якого вона змогла відвідати Velo-City.

Переклала і оформила: Ірина Бондаренко, членкиня Ради Української велосипедної мережі

Фото: bicycledutch.wordpress.com

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved