Кращий міський велопрокат Європи: як він працює

Міський велопрокат у Відні – кращий, яким можна скористатися в Європі. Система легка для реєстрації та користування, велосипеди швидкі, станцій прокату багато, і вони мають достатню кількість велосипедів і боксів. Жодної необхідності бути резидентом країни, іти в банк для реєстрації у системі, лишати завдаток на кілька сотень євро. А ще велопрокат Відня майже безкоштовний – за 2 дні користування я заплатила лише 1 євро = 28 грн.

IMG_20160721_161939

Як це працює

У Відні є понад 120 станцій велопрокату, на кожній з яких є у середньоу 15-20 боксів з велосипедами. Користувач системи бере велосипед на одній станції, їде до наступної, там лишає велосипед у вільному боксі.

1

Якщо вільного боксу на станції призначення немає (всі бокси зайняті велосипедами), треба їхати лишати велосипед на іншій станції. Але це дуже малоймовірна ситуація, оскільки у віденській системі 1500 велосипедів і вдвічі більше, 3097, боксів. Це означає, що вільні місця завжди знайдуться.

Плюси віденського велопрокату: Проблема з нестачею вільних місць існувала у міському велопрокаті Севільї. У Севільї доводилося блукати сусідними вуличками, аби знайти вільні бокси. Це пов’язано із тим, що люди зранку забирають всі велосипеди з околиць, їдучи на роботу в центр, а ввечері навпаки. У Відні кількість велосипедів та боксів розрахована з запасом, тож проблеми нестачі місць не виникало.

Як зареєструватися у системі

Віденська система велопрокату – найпростіша в реєстрації і найдешевша, яку авторка зустрічала серед велопрокатів Європи.

Зареєструватися можна онлайн на сайті www.citybikewien.at за одну хвилину, надаючи дані вашої банківської картки.

2

Після реєстрації, уже у Відні, ви маєте вставити свою банківську картку в приймач автомату на будь-якій станції велопрокату і завершити реєстрацію за ще одну хвилину.

Реєстрація коштує 1 євро, і за розумного використання системи це буде єдина сума, яку ви оплатите за весь час перебування у Відні.

При реєстрації на вашій картці блокується 20 євро “на можливий ремонт велосипеда”, які вам повертають протягом місяця, якщо нічого не сталося (зазвичай нічого не стається).

Надалі при обранні велосипеда та поверненні ви вставляєте свою банківську картку у приймач станції, вводите свій пароль і обираєте велосипед. Жодних додаткових дій, отримання спеціальної картки велопрокату, надсилання смс-ок чи дзвінки робити не потрібно. Також відсутня будь-яка плата за користування системою за місяць, за рік (абонементи існують в багатьох інших прокатах, наприклад, Будапешта чи Львова).

Плюси віденської системи: це дуже проста система реєстрації. Для порівняння, аби зареєструватися у велопрокаті Севільї, вам необхідно мати банківську картку Іспанії і прийти в спеціальний офіс, де отримати спеціальну картку для велопрокату. Для велопрокату Дрездена також треба мати місцеву банківську картку та адресу прописки у Німеччині, а також місцевий мобільний зв’язок. У Берліні (система Deutsche Bahn) необхідно бути зареєстрованим користувачем німецької залізниці і платити певні суми за це (крім цього, велосипеди Deutsche Bahn дуже дорогі). У Будапешті треба прийти в спеціальний офіс, де лишити свої дані та заблокувати на вашій банківській картці завдаток у розмірі 200 євро (повертається за місяць). У Батумі необхідно прийти в спеціальний офіс для реєстрації, де залишити дані свого паспорту, отримати спеціальну велопрокатну картку. Віденський велопрокат вимагає від користувача мінімальну кількість дій, даних та грошей. Це дуже просто і швидко.

Невеличкі мінуси системи: Автомати на станціях не одразу сприймають банківські картки без чіпу. Іноді потрібно дістати-вставити картку по кілька разів, аби автомат її розпізнав. З картками з чіпами такої проблеми ніколи не було.

Як взяти, їздити і як повернути велосипед

Зареєструвавшись у системі, ви приходите на найближчу станцію і обираєте свій велосипед серед наявних. Можна заздалегідь перевірити, чи накачані камери, чи добре працюють гальма, чи не крутиться сідло (насправді, такі проблеми зустрічаються дуже рідко, бо вночі на станції приїжджають ремонтники і перевіряють всі велосипеди).

IMG_20160721_161934

Запам’ятовуєте номер свого велосипеда, підходите до автомату, вставляєте картку, вводите пароль, обираєте велосипед на табло. Після цього у вас є близько хвилини, аби забрати свій велосипед з боксу, натиснувши кнопку.

IMG_20160721_161818_1

Тепер можна їздити на велосипеді безкоштовно цілу годину.

IMG_20160721_162157

Рівно 60 хв з моменту, коли ви натиснули кнопку на боксі, не оплачуються. Друга година катання оплачується автоматично з вашої картки у розмірі 1 євро. Третя година безперервного катання коштує 2 євро. Четвертої години краще не допускати, бо починаючи з неї кожна наступна година коштує по 4 євро.

При цьому, якщо через годину або менше катання ви залишаєте велосипед на станції, то через 15 хвилин ви можете взяти велосипед знову на цілу безкоштовну годину (якщо візьмете протягом 15 хвилин, доведеться платити, як за другу годину безперервного катання). За годину можете поставити велосипед на будь-яку станцію, погуляти 15 хвилин і знову його взяти безкоштовно на годину. І так безкінечно.

IMG_20160721_162321

Тарифи віденського велопрокату.

Така система тарифікації створена для того, щоб велосипедом користувалися для доїзду з точки А в точку Б по місту, і швидше повертали велосипед в систему. Це комфортна, приємна і здорова альтернатива громадському транспорту та приватному авто, яка до того ж коштує зовсім нічого. Але це не велосипеди для дальніх подорожей, тому всі години понад одну оплачуються у все більшому і більшому розмірі.

IMG_20160721_165243

Щоб здати велосипед, потрібно вставити його блок у вільний бокс на кінцевій станції, натиснути кнопку і перевірити, що велосипед більше неможливо витягнути.

IMG_20160721_165304

Плюси віденського велопрокату: Період першого безкоштовного прокату дуже великий: ціла година! Це найбільший безкоштовний період серед усіх відомих авторці велопрокатів Європи. Наприклад, у Севільї безкоштовними є лише 30 хвилин, а у Львові (нещодавно відкрито муніципальний велопрокат) – 20 хвилин (і те, лише за умови оплати місячного або річного абонементу).

Також доволі коротким є час, через який велопрокат знову стає безкоштовним – лише 15 хвилин. У Севільї цей час складав 30 хвилин, а у Львові – 24 години.

Мінуси: тут немає жодного мінуса

Які це велосипеди

Міські велосипеди мають занижену раму і є відносно неважкими порівняно з аналогами у Севільї, Будапешті, Батумі та інших містах Європи (але не менше 16 кг вагою).  З 2009 року їх обладнали новими перемикачами Shimano на три передачі, до цього вони мали лише одну. Покришки достатньо вузькі, як для міста, і за твердженням власників CityBikeWien, виконані з надміцної гуми, яка не дозволяє камері швидко проколотися.

Велосипеди обладнані динамо-машинами, які подають електроенергію в передній ліхтар, коли ви крутите педалі. Спереду обладнані зручним кошиком, який, до слова, навіть у дуже завантаженому вигляді не розхитує колесо в усі боки.

IMG_20160721_165322

Сідло піднімається легко, відкручуванням ексцентрика.

Як користувачка, я не зіштовхнулася з жодною проблемою під час використання цих велосипедів.

Плюси віденського велопрокату: це дуже легкі, як для міського велопрокату, велосипеди. І нічого в них жодного разу не було зламане. Для порівняння, у Батумі мені доводилося час від часу міняти велосипед одразу після обрання, бо в ньому щось не працювало. Аналогічно з велосипедами у Севільї.

Можливі мінуси: у віденських велосипедів немає замка для блокування велосипеду в місті. Такі замки є у дрезденських, севільських та деяких інших аналогах. Але віденським велосипедам це зазвичай і не треба, бо у місті є 121 станція з вільними боксами, дуже щільно розташованими одна до одної, тож часто легше лишити велосипед одразу на станції, ніж залишати його в місті з ризиком, що його вкрадуть.

Реклама та інформування

Для реєстрації працює дуже зручний і небагатослівний сайт CityBikeWien, який лаконічно надає усю необхідну інформацію, посилання та постійно оновлювану карту станцій.

На кожній станції велопрокату можна подивитися карту станцій з кількістю наявних велосипедів та вільних боксів. Також на станціях можна взяти брошуру з картою станцій у центрі міста та інформацією про те, як зареєструватися в системі.

IMG_20160723_085618

Подеколи в місті можна зустріти рекламу велопрокату.

IMG_20160721_165602

Загалом, у всій системі віденського велопрокату авторка знайшла лише один недолік, і він стосується саме інформування: система не має офіційного мобільного додатку. На сайті CityBikeWien пропонуються кілька мобільних додатків різної функціональності, створені любителями та користувачами.

Щороку CityBikeWien випускає інфографіку про те, скільки чоловіків та жінок зареєструвалися в системі, скільки кілометрів подолали, сумарно на яку гірку вилізли.

0a5b03b982750c55f74576b399a20797

Загалом, ця система настільки прекрасна: і комфортна, і проста, і швидка, і безкоштовна, що аж не віриться, що вона може існувати, і кожен з нас може її використовувати. Тож лишається усього одне питання:

Звідки гроші і кому це треба

Компанія, що встановила і утримує віденський велопрокат – Gewista Urban Media, рекламна компанія, що є оператором більшості, якщо не всіх, рекламних площ Відня. Її головним акціонером є рекламна компанія світового рівня JCDecaux, яка встановлює і обслуговує подібні велопрокати і в інших містах світу (Париж, Нант, Севілья, Валенсія та інші міста Франції, Австрії, Японії). Умова, на яких JCDecaux встановлює муніципальний велопрокат (а також повністю обслуговує його, утримує, додає нові станції, міняє вкрадені велосипеди) – більшість рекламних площ міста належать або пріоритетно орендуються цією компанією.

Місто ж, хоча нічого і не отримує за рекламні площі, тим не менш отримує повністю готовий, зручний, красивий і туристично привабливий велосипедний прокат для всіх мешканців, який цілком може бути безктоштовним для них. Чи вибере місто велопрокат, а не рекламні площі – залежить від пріоритетів розвитку, встановлених мерією. Відень зробив вибір на користь екологічного транспорту.

Ірина Бондаренко, Асоціація велосипедстів Києва

Фото належать авторці

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved