Контр-смуги в українських містах

Нововведення у вигляди контр-смуг на вулицях українських міст спершу  неоднозначно було прийнято і чиновникам, і поліцією, і навіть самими велосипедистами. Але час довів – ці особливі смуги потрібні.

Контр-смуги – це спеціальні велосмуги на проїзній частині, що йдуть назустріч руху автотранспорту. Їх роблять на односторонніх автомобільних вулицях, аби для велосипедистів зберігався рух в обидва боки.

Практична довідка Presto про контр-смуги

«Контр-смуги – це простий спосіб регулювання руху, водночас він є дуже привабливим для велосипедистів. Таким чином утворюються «зрізи» – найкоротші зв’язки поза вулицями із жвавішим рухом. Цей спосіб зарекомендував себе як безпечний, навіть на найвужчих вулицях, якщо швидкість руху не є високою, а інтенсивність – великою. Велосипедні контр-смуги повинні бути влаштовані у всьому місті: в такому випадку вони стануть звичними для всіх та нададуть велосипедистам пріоритет руху».

Ірина Бондаренко, координаторка з національних питань Асоціації велосипедистів Києва:

«Контр-смуги – один зі способів сприяти розвитку велотранспорту в місті. Якщо ви водій автомобіля, то маєте зробити кілька об’їздів, аби потрапити на потрібну вам вулицю. А на велосипеді ви змогли би проїхати пряміше та швидше. Тому, якби мешканець міста обирав, крутитися по центру на авто, чи швидко і без перешкод проїхати велосипедом, він з більшою ймовірністю обрав би велосипед. Тому контр-смуги є важливими для міста».

В Україні таке рішення довгий час здавалося нереальним, був шалений спротив ДАІшників та міської влади.

Водночас 3 роки назад перші контр-смуги запустили у Львові, а нещодавно у Івано-Франківську зробили цілих три таких смуги для велосипедистів. При цьому у Києві немає жодної, х. Наразі західна Україна випереджає всі регіони із цим європейським нововведенням.

Контр-смуги у Львові

Львів – перше місто в Україні, що проклало велосипедні контр-смуги. При проектуванні зустріли чималий опір з боку міської державтоінспекції, що довгий час не погоджувала незвичний проект. Але після перемоги з їх облаштуванням на вулицях Коновальця і Коперника, Львів запалив «зелене світло» іншим містам і дав приклад для наслідування.

Першою була створена велосипедна контр-смуга на Коперника. Контр-смуга облаштована на проїжджій частині, плавно переходить на тротуар, де у цьому виникає потреба.

-39-638 -40-638

Контр-смуга на Коновальця була облаштована під час реконструкції. До реконструкції вулиця була запаркована машинами, водночас, існувала невикористана ширина проїжджої частини, яку і вирішили переобладнати на контр-смугу.

Олег Шмід, радник міського голови Львова у міській раді:

“Нам потрібно зрозуміти, що велосипедні контр-смуги – обов’язковий елемент інфраструктури сучасного міста. Вони потрібні на вулицях з одностороннім автомобільним рухом. Як правило, це вулиці немагістральні, у житлових районах. Ширина дороги замала, щоб зробити безпечним проїзд двох автомобілів, що їдуть в протилежних напрямках, але цілком достатня, щоб роз’їхалися велосипед і автомобіль. Звичайно, проектанти боялися проектувати контр-смуги, бо це щось таке, чому їх не вчили. З другої половини 2014 року контр-смуги вже передбачені Державними будівельними нормами, але проектанти все одно не знають, не розуміють, навіщо їх проектувати”.

Орест Олесків, Львівська Асоціація велосипедистів (ЛАВ):

«У Львові зараз є дві ділянки з контр-смугами: одна збудована ще у 2013, а інша – у 2015 р. Робляться такі смуги на вулицях з не надто інтенсивним рухом, тому якогось дискомфорту не відчувається зовсім. Я вважаю, що це дуже зручний вид інфраструктури, оскільки велосипедист повинен мати більше свободи пересування і мати змогу рухатись в обидва боки на односторонніх вулицях. У багатьох країнах світу є знак, який відміняє всі обмеження для велосипедів і його часто встановлюють на односторонніх вулицях. Такий знак на жаль в Україні відсутній, але є можливість робити контр-смуги”.

Орест каже про таку табличку до знаку:

 

Контр-смуги в Івано-Франківську

Лише цього року у Франківську запровадили першу контр-смугу на вулиці Тичини. Одразу за нею послідували контр-смуги на Новгородській та Івана Франка.

На цьому фото можна бачити, як саме використовується вулиця велосипедистами для руху в обидва боки: в один бік спільно з автомобілями у спільному потоці, в інший – по виділеній та позначеній контр-смузі.
Як і у випадку європейських рекомендацій, вулиця, що раніше була двосторонньою і потерпала від надмірного паркування з обох боків, тепер має і смугу для паркування, і смугу для автотранспорту, і дозволяє рух велосипедистів в обидва боки.
Процес нанесення контр-смуги
Люб’язно викладений франківчанами фрагмент проекту з рішеннями по облаштуванню контр-смуги, та приклади дорожніх знаків, що використовуються.

5 червня 2016 нова контр-смуга на вулиці Івана Франка була доповнена велопереїздами на перехрестях.

Назарій Рогів, начальник управління інфраструктури Івано-Франківської міської ради:

«Я позитивно ставлюсь до контра-смуг. Вони надають перевагу велосипедистам перед іншими учасниками дорожнього руху. Пригадую, що спочатку в Івано-Франківську був спротив збоку поліції (колишньої державтоінспекції), але зрештою контра-смуги були погоджені у всіх запланованих місцях разом із схемами організації дорожнього руху».

Більше про контр-смуги:
Європейський довідник Presto (у перекладі українською)
Американський довідник Urban Bikeway Design Guide (англійською)

Авторка статті: Анастасія Куліш

У вашому місті сталася велосипедна подія? Ви хочете поділится велосипедною інформацією з містами України? Публікуйте новини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту! Надсилайте інформацію на адресу tanenkaa@gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved