Як виглядатимуть дороги, якщо кількість велосипедів збільшиться на 10%?

What would happen if bicycle usage increased by 10

Які зміни можуть відбутися, якщо використання велосипедів збільшиться всього на 10%? Що станеться, якщо кількість велопоїздок в середнього розміру голландському місті Алькмар зросте всього на 10%? Голландський центр велосипедних знань Fietsberaad використав передові моделі в дослідженні цього ефекту і опублікував «Аналіз ефектів чутливості велосипедної політики, ефект від збільшення використання велосипедів в місті середніх розмірів».

Ефекти

У своєму дослідженні Fietsberaad оглянув 10 різних можливих ефектів пов’язаних зі здоров’ям, безпекою, якістю повітря, паркуванням і дорожнім рухом. У 9 з 10 досліджених міст збільшення велотрафіку матиме суттєві позитивні ефекти.

Збільшення велотрафіку показало найбільшу користь у питаннях, пов’язаних з дорожнім рухом, включаючи втрату часу водіями і проблеми з паркуванням. Однак суттєва вигода пов’язана і з іншими питаннями, які стосуються великих груп людей . Велополітика популяризує фізичні вправи. Крім того, ефективна велотранспорт недорогий у порівнянні з, наприклад, платою за паркування і додатковими податками для автомобілістів.

Але існує важливе зауваження. Більшість розрахункових ефектів втілиться, якщо більшість нових велосипедистів прийде з колишніх автомобілістів. Дане дослідження передбачає, що збільшення велотрафіку на 10% призведе до зменшення відстані, яку жителі долають на автомобілі на 3% (6% в межах міста). В протилежному випадку, єдиним позитивним моментом буде рівень фізичної активності жителів міста. Проте, більшість людей були б щасливі мати кращу велосипедну інфраструктуру для того, щоб пересуватися безпечніше і вільніше в своєму місті.

Велосипедисти роблять Алькмар доступним

Рівень доступності міста, як правило, визначається у втраті часу водіями. Моделі трафіку в Алькмарі прогнозують вибухове зростання втрат часу, викликаного автономними забудовами. У 2020 році дорожня мережа, ймовірно, буде сильно перевантажена протягом більшої частини дня. Саме тому ефект від 10% зростання велотрафіку матиме такий вплив на втрату часу водіями. Крім того, витрати часу на кожну автомобільну поїздку могла б знизитися на 15%. Це призведе до поліпшення руху як на основних маршрутах в межах міста, так і на кільцевій дорозі.

В доповіді не розглядається користь для велосипедистів і пасажирів громадського транспорту. Проте, такі заходи як зміна розкладу світлофорів (коротше червоне світло) може бути вигідним для всіх учасників дорожнього руху.

Тепер розглянемо потенційний прибуток від такої зміни. Збільшення використання велосипедів на 10%  в годину пік дозволить Алькмару заощадити від 3 до 6 мільйонів євро на рік. Якщо підсумувати заощадження для всіх середніх міст в Нідерландах, вийде від 160 до 360 мільйонів євро в рік. Головним чином це піде на користь водіїв, а не нових велосипедистів і міста, однак, для водіїв витрати зменшаться до 25-50 коп./км або 3-6 грн./ середньостатистичної поїздки.

Батіг і пряник

Fietsberaad вказує на те, що цей огляд призначений для покращення розуміння, а не для остаточного висновку. Дослідження не дає відповіді на питання як збільшити кількість поїздок на велосипеді на 10%. Гарна велополітика поєднує в собі різні заходи. 10% зростання не є нездійсненним завданням, адже вже помітне величезне зростання велопоїздок у багатьох голландських містах.

Для того, щоб гарантувати зростання велотрафіку у зв’язку зі зменшенням автомобілів, потрібно використовувати метод «батога і пряника». «Батогом» буде плата за парковку і дорожнє мито. Національне голландське бюро навколишнього середовища підрахувало, що це ефективний засіб стимулювання переходу від автомобіля до велосипеду. «Пряником» можуть бути хороші велосипедні доріжки і безкоштовна велопарковка. Але це також може стати проблемою для доступності, так як все більше людей, які зазвичай використовують інші транспортні засоби, почнуть користуватися одними й тими ж велодоріжками.

Як це не парадоксально,  полегшений трафік може призвести до збільшення кількості нових водіїв. Розрахунок цього «прихованого попиту» є занадто складним для більшості моделей, тому цей ефект не враховується в більшості досліджень. Збільшення цін може допомогти уникнути цього. Так як і зменшення кількості маршрутів в центральній частині міста, або дозвіл руху тільки для регіонального або бізнес-транспорту.

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved