ВелоШкола: досвід з Полтави

У рамках проекту «Полтава велосипедна» у місті з травня по жовтень діяла безкоштовна Велошкола. Цей компонент проекту задумувався як додатковий, проте під час організації майстер-класів стало зрозуміло, що подібного навчання полтавським велосипедистам не вистачає, і ВелоШкола стала доволі актуальною. Початково планувалось  проводити заняття з трьох тем: технічне обслуговування і догляд за велосипедом, ПДР для велосипедистів, навчання початківців їзді на велосипеді, але у жовтні було також організовано один майстер-клас з першої домедичної допомоги.

11053121_851418581608158_3355088008588218927_n

Всього було проведено 13 майстер-класів, до яких долучились 9 тренерів-волонтерів, які вели як групові, так і індивідуальні заняття. Тренерів шукали, у тому числі, і через інтернет.

Для реєстрації учасників на заняття також використовували електронну форму, через яку зареєструвались 63 бажаючих пройти один або кілька майстер-класи. Тих, хто реєструвався на ВелоШколу, найбільше цікавило навчання їзді на велосипеді (64% зареєстрованих хотіли навчитись кататись на велосипеді, і майже ніхто з них його не мав). 44% цікавив майстер-клас з правил дорожнього руху для велосипедистів, а 38% — з технічного обслуговування велосипеду.

Найбільшим викликом для нас, як організаторів, стало навчання новачків, які зовсім не вміли кататись на велосипеді, або мали негативний досвід такого катання (найчастіше це було невдале падіння з велосипеду). Не маючи достатньої кількості «вільних» велосипедів, ми звернулись до магазину «Велоцентр», який надавав один-два велосипеди (абсолютно безкоштовно!) для навчання новачків, за що ми щиро вдячні власнику магазину Славіку. Для спрощення логістики, навчання навіть перенесли у парк, що був поруч з магазином. Одночасно на занятті навчались не більше чотирьох людей (кількість учнів також залежала від кількості присутніх тренерів, адже навчати відразу кількох людей важко і не дуже ефективно). На кожному занятті ми звертали особливу увагу на правила дорожнього руху, розповсюджували тематичні брошури, які нам в якості підтримки передала Асоціація велосипедистів Києва. Особливо тішило, коли людина, яка ще буквально зранку не вміла кататись на велосипеді, через півтори години навчання вже нарізала круги по парку, розганяючи голубів. Загалом завдяки ВелоШколі у Полтаві стало на 14 нових велосипедистів більше.

10534505_1448656082104446_1527393681492924030_n

Ось відгук однієї з учениць ВелоШколи, Наталії Потіпко:

“Я з дитинства, як і, напевно, інші 99,9% дітей, хотіла навчитись їздити на велосипеді. Однак з різних обставин склалось так, що не склалось, а мрія пішла, так би мовити, в “сплячий режим”. Прокидатись вона почала вже аж як я почала працювати – колеги, з якими я подружилась, в більшості любили (і люблять) покататись. Спочатку просто цікаво було їх послухати, де вони їздили і шо бачили, потім стало трохи заздрісно, а потім уже з’явилась чітка мотивація: я теж маю навчитись.

Найважче виявилось знайти того, хто не полінувався б навчити їздити. “О боже, тобі вже більше 20, а ти не вмієш їздити на велосипеді, таке взагалі буває?” – типова реакція. Тим не менше, були друзі, які мене по-справжньому мене підтримували, і навіть при нагоді зробили пару епізодичних спроб навчити. Цих спроб виявилось малувато, але вони показали, що я не безнадійна 🙂

В кінці травня за допомогою Велошколи, вже на другому занятті, я вже могла якось їхати. Це було неймовірне відчуття) Я ніколи не втомлюсь дякувати організаторам і тренерам за їхню терплячість і системний підхід.

А через два місяці я котила по вулиці свій власний велосипед. Друг, який пішов зі мною за покупкою, сказав: “А чого ти котиш, давай, сідай їдь”. Зараз, як тільки маю час, продовжую вчитись керувати велосипедом, їжджу поки по тихим вулицям, роблю вісімки і всякі повороти, об’їжджаю перешкоди, бо хочу досягти кращого рівня і не становити небезпеки для інших на дорозі. І радію від цього процесу :)”

IMG_9990

31289744

Заняття з технічного обслуговування проходили на базі різних веломагазинів, веломайстерень, або просто у парку, коли дозволяла погода. Під час майстер-класу зазвичай розглядались наступні питання:

– як влаштований велосипед (основні деталі, що потребують регулярного догляду);
– догляд за велосипедом (трансмісія, цеп);
– налаштування швидкостей, гальм (ві-брейки, дискові);
– ремонт найпоширеніших поломок;
– що завжди необхідно мати з собою у велопоїздці (велоаптечка, аптечка, інші необхідні речі).

Вся теорія поєднувалась із практикою, і кожен бажаючий міг спробувати полагодити «пробите» колесо, налаштувати гальма, і навіть почистити трансмісію.

Заняття з правил дорожнього руху для велосипедистів проводились у різних формах: теорія та аналіз дорожніх ситуацій, практичне заняття з проїздом по місту, тестування на знання ПДР з видачею «велоправ». Щодо останнього: виявилось, що лише 30% тих, хто відповідав на питання тесту, отримували «велоправа» (тобто робили дві або менше помилки). Такий низький рівень знань ПДР у велосипедистів потрібно негайно ліквідовувати, постійно пропагуючи вивчення та застосування правил.

Часто до ВелоШколи звертались батьки з питанням про дитячі групи, але організувати навчання дітей ми так і не змогли, через завелику відповідальність за їхнє життя і здоров’я. Можливо, це стане нашим завданням на наступний сезон.

DSC07441

Команда проекту щиро вдячна усім, хто ділом, словом, або будь-яким іншим способом підтримував проект. Особливу вдячність висловлюємо:

Тренерам-волонтерам Велошколи: Вікторія Кузьменко, Валерій Нурумов, Дмитро Бреус, Андрій Орлов, Сергій Кришталь, Сергій Гуменюк, Олександр Мохначов, Інеса Вітвіцька, Марина Сребродольська.

Партнери ВелоШколи: Асоціація велосипедистів Києва, Команда «PoltavaRidersTeam» [PRT],  веломагазин «ВелоЦентр»веломайстерня «Ніпель»веломагазин «29-й велосипед»інтернет-магазин «BikeTime»об’єднання «ЧГК»полтавська філія Суспільної служби Українигромадська організація «Медичний спецпідрозділ Баррі», Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Проект «Полтава велосипедна» фінансується Європейським Союзом в рамках Програми малих грантів для велосипедних активістів, яку реалізують ГО «Центр соціальних та ділових ініціатив» та ГО «Асоціація велосипедистів Києва» в рамках проекту «Розвиток велотранспорту задля добробуту громад». Проект розроблений і впроваджується ініціативною групою громадських організацій «СІТІ ЛАБ» та «ВелоПолтава».

ГО «СІТІ ЛАБ» — урбан-платформа міста Полтави, створена у 2014 році. Метою діяльності є сприяння сталому розвитку Полтави та підвищення рівня комфорту у містах. Велосипедизація є одним із напрямів діяльності організації.

http://citylab.org.ua/

https://www.facebook.com/citylabpoltava

https://vk.com/city_lab

ГО «ВелоПолтава» створена у 2009 році, зареєстрована у 2012 р. Метою діяльності є популяризація велоруху та велоспорту в Полтаві та області.

http://www.velopoltava.org/

https://www.facebook.com/VeloPoltava

https://vk.com/velopoltava

 

 

У вашому місті сталася велосипедна подія? Ви хочете поділится велосипедною інформацією з містами України? Публікуйте новини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту! Надсилайте інформацію на адресу tanenkaa@gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”

 

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved