Лише заборона дизельних автомобілів може дозволити покращити якість повітря в містах

З лютого Європейський Парламент прийняв рішення щодо підвищення допустимих лімітів на викиди від автотранспорту до рівня фактичних викидів (раніше Volkswagen та інші автовиробники вкладалися в жорсткі ліміти завдяки систематичній підробці тестів лабораторних умовах, що стало причиною масштабного скандалу у 2015 році відомого як Дизельгейт, прим. пер.), залишаючи міста та їх громадян жити далі з отруйним повітрям. Де-факто збільшення припустимого рівня забруднення оксидами азоту в 2.1 рази до 2021 року означає що містам доведеться шукати інші способи подолання масштабної проблеми забруднення повітря. Європейська федерація велосипедистів  (ЄФВ) переконана що єдиним шляхом вирішення цієї проблеми є докорінна зміна парадигми транспортної політики, надання пріоритету в містах активним способам пересування, що не забруднюють довкілля, і громадському транспорту. Там де це необхідно, брудним дизельним автомобілям має бути заборонений в’їзд до центрів міст.

Бенедікта Свеннен, експерт з міської транспортної політики ЄФВ, каже: «ЄФВ рекомендує містам не покладати свої надії на послаблені відтепер Євро-стандарти по викидах, замість цього має відбутися перехід від засилля приватного автотранспорту до активних способів пересування та громадського транспорту з тим, що зробити повітря в містах Європи здоровим знов. Вирішення проблеми забруднення повітря – це імператив, а велоінфраструктура – важлива частина рішення. Розвиток велоінфраструктури вигідний не тільки велосипедистам, але всьому міському населенню.»

Резонанс навколо дизельгейту змусив Європу уважно дослідити фактичні викиди дизельних автомобілів  та реформувати систему тестування та лабораторного контролю. Нажаль, з дуже незначною більшістю  – 323 глоси проти 317, члени Європейського Парламенту проголосували за компромісну постанову від країн учасниць ЄС, яка послаблює юридичні обмеження на викиди від дизельних автомобілів.

Відтепер дизельним автомобілям дозволено викидати більше оксидів азоту ніж встановлено стандартом Євро-6:

  • 2007: Євросоюз затверджує ліміт на викиди оксидів азоту для автомобілів на рівні 80 мг на кілометр пробігу (Євро-6)
  • 2016: відкат назад дозволяє автомобілям викидати в двічі більше (168 мг/км) до 2021 року
  • Після 2021 автомобілям все ще буде дозволено викидати до 120 мг/км оксидів азоту.

Це рішення йде проти суспільної думки яка вимагає заходів щодо покращення якості повітря. Німецьке опитування 2014 року показує що населення готове до зміни парадигм: 82% людей хочуть бачити менше машин, більше пішохідних зон, більше велосипедів та більше громадського транспорту в містах (94% серед підлітків віком 14-17 років).

Європейські міста насправді давно впроваджують зміни щоб покращити якість повітря та умови життя для своїх громадян та розраховували більш жорсткі та ефективно діючі стандарти Євро які б дозволили поступово усунути забруднення повітря від автотранспорту. Тепер їм не залишилося нічого іншого окрім як повністю заборонити дизельні машини в центрах міст та надавати пріоритет розвитку активної мобільності  (головним чином велоінфраструктура)  та громадському транспорту. Дослідження з оцінки потенціалу зменшення забруднення через розвиток велоінфраструктури проведене ЄФВ демонструє інвестиційні та інші переваги для міст, які обирають розвиток пішохідних зон та вело інфраструктури та покращують якість повітря. Ці заходи набагато більш ефективні ніж очікувати багато років та сподіватися що автомобілі стануть чистішими. Сценарії запропоновані в дослідження вимірюють вплив від різних ступенів впровадження вело інфраструктури та  пішохідних зон. Всі вони є реалістичними та досяжними в багатьох містах за короткий проміжок часу.

ЄФВ буде продовжувати наполегливо вимагати більше інвестицій в вело інфраструктуру та всіх рівнях – від загальноєвропейського до місцевого.

Дізнатися більше: ECF Air quality page
Дослідження з потенціалу велоінфраструктури для покращення якості повітря в містах

Джерело ecf.com
Переклад Олег Савицький

У вашому місті сталася велосипедна подія? Ви хочете поділится велосипедною інформацією з містами України? Публікуйте новини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту! Надсилайте інформацію на адресу tanenkaa@gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved