У Львові провели підрахунок велосипедистів

У липні 2015 року відбулося дослідження з метою підрахунку велосипедистів на вулицях Львова. Дослідження здійснювалось методом спостереження спільно з Інститутом міста «Social Innovation Lab».

Основними точками спостереження було обрано 8 дорожніх перехресть (вул. Стрийська – вул. Наукова, вул. Під Дубом – вул. Куліша, пр. Червоної Калини – вул. Хуторівка, вул. Шевченка – вул. Городоцька, вул. Сахарова – вул. Коперніка, вул. Антоновича – вул. Бандери, пр. Свободи – вул. Дорошенка, вул. Франка – вул. Левицького). Спостерігачі на точках фіксували пересування велосипедистів протягом 17:00 – 19:00 у будній день та в період з 12:00 до 14:00 у вихідний.

Інструментарій дослідження (з низкою нововведень) було запозичено у Асоціаціі велосипедистів Києва (АВК), з метою подальшого порівняння отриманих результатів підрахунку велосипедистів у наших містах.

Серед велосипедистів Львова помітно переважають чоловіки. До прикладу, частка жінок від загальної кількості велосипедистів на львівських дорогах у будній день складає лише 11,5%. У вихідні цей показник трохи зростає до 15,9%. Подібні результати спостерігаємо у Києві. Так, за результатами їхнього спостереження у травні 2015 року, частка жінок на велосипедах становить 12% у будні дні та 18% на вихідних.

Такі дані трохи засмучують, оскільки цей факт свідчить, що наші вулиці не є безпечними для пересування на велосипеді. Адже саме гендерне співвідношення між велосипедистами є індикатором безпеки і комфорту їзди на велосипеді по місту. В таких країнах, як Нідерланди і Данія гендерне співвідношення є близьким до 50 на 50.

Що стосується вікових категорій, то велосипедом як засобом пересування містом користується переважно молодь (16-35 років) (49,6% у будні, 50,1% на вихідних) та дорослі (36-55 років) (33,4% у будні, 32,3% на вихідних).

Львівські велосипедисти надають перевагу спортивним (35,5%) та гірським велосипедам (33,0%), 15,2% використовують міські велосипеди. Ми ставимо ці цифри під сумнів, оскільки ми знаємо, що більшість львів’ян пересуваються на гірських велосипедах. Так, як на більшості точок підрахунок проводили волонтери і студенти факультету соціології, вони могли недостатньо точно визначати тип велосипеда. Під час наступних підрахунків, ми будемо більш ретельно ставитись до цього питання.

39,3% львів’ян здійснюють свій рух зазвичай по дорозі або по велодріжці / велосмузі (34,7%). Натомість, кожен четвертий велосипедист (25,9%) порушує правила дорожнього руху, пересуваючись по тротуару. Згідно результатів спостереження в Києві, 43% велосипедистів здійснюють рух по дорозі. Відповідно, решта 57% – по тротуару.

Більшість велосипедистів дотримуються основного напрямку руху як в будні (85,0%), так і у вихідні (83,8%).

62,8% львівських велосипедистів надають перевагу повсякденному одягу, ще 28,9% – спортивному і лише 8,3% використовують спеціальний одяг для їзди на велосипеді.

Що стосується екіпірування, то більшість львів’ян під час руху не мають при собі ані шолома, ані інших захисних елементів екіпірування (наколінники, світловідбиваючий жилет, фари) (85,0%).
Отже можна виділити образ типового велосипедиста: це молодий хлопець на гірському велосипеді у повсякденному одязі, який їде по дорозі.

В будні, у період з 17:00 до 19:00 на восьми точках підрахунку у Львові загалом було зафіксовано рух 916 велосипедистів. А у вихідні (12:00 – 14:00) велосипедом через ці точки пересувається близько 700 осіб.

Найбільшу кількість велосипедистів як у будній, так і у вихідний день можна спостерігати на перехресті вулиць Під Дубом та Куліша (155 – будній, 146 – вихідний), пр. Червоної Калини-вул. Хуторівка (146 – будній, 89 – вихідний), вул. Стрийська- вул. Наукова (129 – будній, 155 – вихідний).

Подібні дослідження ми збираємось проводити й надалі, аби отримати змогу спостерігати за динамікою розвитку велоруху у Львові.

Джерело: Львівська асоціація велосипедистів (ЛАВ)

Нагадаємо, методика підрахунку викладена за посиланням. Міста України можуть вільно використовувати її для підрахунків велосипедистів, зі згадкою про Асоціацію велосипедистів Києва.

У вашому місті сталася велосипедна подія? Ви хочете поділится велосипедною інформацією з містами України?
Публікуйте велоновини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту!
Надсилайте інформацію на електронну пошту tanenkaa<at>gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”.

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2021 All Rights Reserved