Як організувати День ПАРКування

Щороку у вересні весь світ проводить День ПАРКування – коли жителі міста перетворюють автопарковки на місця для дозвілля. Нижче наведені деякі з найбільш поширених запитань про День ПАРКування.  

Навіщо це потрібно?

Тому що це ваше місто!

Міста будуються для людей, хоча в останні десятиліття великі ділянки міського простору були присвячені лише для руху та зберігання приватних автомобілів, комерційних підприємств та інших установ, які служать порівняно вузькому прошарку суспільства. День ПАРКування намагається привернути увагу до  проблеми приватизації та комерціалізації громадської сфері.

Коли це відбувається?

День ПАРКування – щорічна подія, що відбувається в третю п’ятницю вересня. Цього року припадає на 18 вересня 2015.

Чому п’ятниця?

Ми вважаємо, що найбільший вплив розгортання «парків» буде в середині «звичайного» дня, і що це буде добре прийнято, якщо буде зроблене для людей. Наприклад, сонячний парк в обідній час в центрі фінансового району дає людям місце, щоб пообідати і поспілкуватися. Такого роду речі менш ефективні у вихідний день.

П’ятниці також дозволяють брати участь підприємствам, і багато компаній воліють присвятити день для створення “парку” як активності для командної роботи («тімбілдингу») або як спосіб зробити щось для громади.

Де це проводиться? Я живу у невеликому місті з не інтенсивним рухом.

День ПАРКування відбувається по всьому світу, у великих і малих містах. «Парки» створювались на жвавих вулицях, на парковках супермаркетів, приміських смугах і вздовж цілих районів, у 2014 році 21 країна брала участь. Щоб знайти однодумців у вашому місті, що беруть участь у Дні ПАРКування, подивіться форум DIY Planning Network.

Хто бере участь у Дні ПАРКування?

ВИ! День ПАРКування – це громадська подія у всьому світі, і люди по всій планеті беруть у ній участь. Захід став інструментом для художників, активістів та «звичайних» людей різного віку, щоб продемонструвати, що для них важливо залучити громаду до спільних дій, і просто заохотити розважитися.

Участь, дозвіл і законність

Що таке День ПАРКування?

День ПАРКування – це щорічна подія у всьому світі, де художники, активісти та громадяни самостійно перетворюють парковки на тимчасові громадські парки та інші місця для розваги людей. День ПАРКування – це некомерційний проект, направлений для заохочення творчості, громадянської активності, критичного мислення, соціальних взаємодій, щедрості та розваг.

Коли проходить День ПАРКування?

День Парковки є щорічною подією, яка відбувається в третю п’ятницю вересня.

Чи можу я провести День Парковки в інший день, не в третю п’ятницю вересня?

Проводити День ПАРКування в інший день – це як святкувати Різдво в квітні. Так, День ПАРКування – не таке важливе свято, але, гадаємо, ви зрозуміли суть. Якщо ви надихнулись ідеєю, ми просимо дочекатися саме третьої п’ятниці вересня. Якщо у вас є хороший привід, наприклад, день незалежності вашої країни, що припадає на День ПАРКування, то ми дозволяємо вам перенести захід на більш пізню дату. Але якщо ви робите так, то все одно у Ваших матеріалах повинно бути вказано, що День ПАРКування припадає на третю п’ятницю вересня, а  ви проводите ваш захід в інший день з поважної причини.

Як я можу взяти участь у Дні ПАРКування?

Кращий спосіб брати участь у Дні ПАРКування – спроектувати і “побудувати” свій парк на автостоянці. Це просто – і вам не потрібно бути художником, громадським діячем або мати спеціальну підготовку. Але ви повинні бути в курсі ваших місцевих правил і зробити все, аби залишатися в рамках закону.

Щоб допомогти однодумцям об’єднатися і почати облаштування парків в їх околицях, ми рекомендуемо приєднатися до DIY Network і там знайти існуючі групи, що організовують захід у вашому місті. Але пам’ятайте: крім міст, де організатори отримують дозвіл від місцевих чиновників, День ПАРКування – по суті несанкціонована мистецька акція.

Чи законно це?

Іноді так, іноді ні. Це залежить від ваших місцевих правових кодексів, і у вашу відповідальність входить перевірити закони. У Сан-Франциско (місто, в якому вперше було проведено ПАРКування) займатися іншою діяльністю в місцях для стоянки законно, але в деяких муніципалітетах (Нью-Йорк, наприклад) альтернативні види діяльності заборонені. Коли справа доходить до місцевих законів – ви маєте бути поінформованим та гнучкими.

Учасники попередніх років в різних країнах повідомляли, що підтримка громадськості, щедрість та активність громадських активістів допомагає заспокоїти побоювання місцевої влади. Також допомагає інформування  співробітників правоохоронних органів, з якими ви стикаєтеся, про свої наміри залишити місце парковки в чистішому вигляді, ніж воно було до вас. Зрештою, це ваше місто.

Ми не знаємо ні одного випадку арешту за участь у Дні ПАРКування, хоча були повідомлення про закриття заходів на парковках владою, як правило, після скарги від сусідів.

Довідка АВК: під час першого ПАРКування в Києві у 2014 році, що проводила Асоціація велосипедистів Києва, жодних проблем з правоохоронними органами не виникало. Напередодні потрібно надіслати в мерію повідомлення про акцію, вам пришлють патруль – не лякайтесь, вони просто стежать за громадським порядком.

З паркувальниками домовлялися за тиждень і потім за день до акції – просто щоб вони були поінформовані про подію. Кожне паркувальне місце оплачувалось за тарифами парковки.

Варто мати з собою повідомлення про акцію та вхідний номер (отримаєте при реєстрації. Проводячи День ПАРКування на Контрактовій площі, в нас виникали питання від адміністрації Києво-Могилянської Академії, біля входу в яку розмістилися наші лоти. Для заспокоєння ми показали документ, хоча не зобов’язані були цього робити.

Якщо це є “незаконним” в моєму місті, я не повинен намагатися взяти участь?

Це ваш вибір, але ми рекомендуємо вам шукати творчі шляхи роботи в рамках закону. Перша інсталяція на парковці проіснувала протягом двох годин, через те що була встановлена у зоні двогодинної стоянки в бізнес районі міста Сан-Франциско, але цього було досить. В інших містах, таких як Лос-Анджелес, місто просить вас звернутися за дозволом на участь, і після цього не заважає. Тому з’ясуйте, що ви можете зробити з тим, що є, і якщо не вийде нічого, тоді спробуйте організувати рух, щоб змінити це.

Чи повинен я отримати дозвіл на участь?

“Дозвіл” в даному випадку означає дозвіл на використання товарного знаку Дня ПАРКування. Якщо ви приватна особа або група осіб, без яких-небудь комерційних інтересів, вам не потрібний дозвіл від власників або будь-кого пов’язаного з цим сайтом. Ви, можливо, повинні отримати дозвіл від міста де ви плануєте проводити День ПАРКування. Перевірте свої місцеві закони і зв’яжіться з іншими  активістами у вашому місті у мережі DIY Планування.

Ліцензійна угода та участь бізнесу 

Що э ліцензійною угодою, і як я “погоджуюсь” з нею?

Ліцензія Дня ПАРКування дозволяє легально використовувати креативну концепцію і термін PARKing Day, яка є зареєстрованим товарним знаком. Як ви побачите, коли прочитаєте ліцензію, вона призначена для обмеження комерції на святі, і зосереджена на тому, щоб тримати учасників зосередженими на принципах соціального сервісу, творчості, експериментів, щедрості та ігр. День Парковки створили для нових експериментів з формами громадського простору, а не для комерційного використання або просування по службі.

Зверніть увагу, що ліцензія тільки дає вам законне право на використання товарного знака PARKing Day, вона не дає законного права або дозволу на займання парковочного місця! Це ваш обов’язок, дослідити правові норми у вашому районі, і при необхідності, зв’язатися з місцевою владою для отримання дозволу.

Беручи участь в Дні ПАРКування, ви погоджуєтеся з умовами ліцензійної угоди.

Мій бізнес хоче брати участь. Чи потрібен дозвіл?

Будь-хто (індивідуально, група або бізнес) може створювати простір на парковому місці, дотримуючись умов ліцензійної угоди, тобто, «парк»  має бути повністю некомерційним. Це означає, ніяких додаткових вивісок компанії, просування чи подарунків, які рекламують підприємство (навіть листівки, візитки, повітряні кулі або купони) бути не повинно.

Якщо ви бажаете, ви можете використовувати до двох наших PDF знаків і вказати назву вашої компанії в якості спонсора в «парку», але якщо ви зацікавлені в додатковій рекламі, будь ласка, зв’яжіться з нами для обговорення розширеної ліцензійної угоди. Пишіть нам за адресою: participate@parkingday.org

Чи можемо ми продавати товар / їжу / послуги в нашій інсталяціїї?

Участь інсталяцій з метою отримання прибутку може бути ускладнене діючими законами, які регулюють підприємницьку діяльність в публічному просторі. Якщо ви хочете щось продати в вашому «парку», то напевно, вам потрібна ліцензія вуличного торговця; якщо ви хочете продавати їжу, вам потрібно перевірити законодавство, якщо ж ви хочете продавати алкоголь вам знадобиться ліцензія на продаж алкоголю. Дотримання цих законів, очевидно, вам знадобиться на додаток до дозволу на використання нашого товарного знаку.

Чому я не можу просувати свій бізнес в «парку», якщо він знаходиться поряд з офісом?

Тому в світі й так багато громадського простору, виділеного комерційним і рекламним структурам. День ПАРКування призначений творчості людей, а не для поширення чиїхось комерційних інтересів шляхом створення складних, тривимірних рекламних щитів. Замість того щоб виводити свій бізнес на вулицю, ми пропонуємо вам поглянути на свій район з точки зору члена спільноти, і використовувати простір для суспільних інтересів – створити затишне місце, щоб почитати або перекусити, провести перформанс або просто втілити красивий концепт… Творіть! Крім того, щасливі сусіди створють добрий фундамент для місцевих підприємств.

У вас залишилися питання? Перегляньте сайт http://parkingday.org/. Сайт розроблений спеціально, щоб допомогти учасникам спілкуватися один з одним і ділитися інформацією, ресурсами та досвідом.

Джерело: parkingday.org, переклад – Олександр Іванюта

День ПАРКування в Києві 2014, Контрактова площа

День ПАРКування в Києві відбудеться цього року 18 вересня на Контрактовій площі в рамках Європейського тижня мобільності (ЄТМ). Ось як він пройшов минулого року. Якщо Ви плануєте провести ПАРКування на іншій парковці в Києві або в своєму місті – повідомте про це нас: media[at]avk.org.ua.

 Більше про ЄТМ – www.mobilityweek.org.uamobility.lviv.ua

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved