У Києві 10% велосипедисток, 22% шоломів (результати велопідрахунку 2014)

2014 року громадська організація “Асоціація велосипедистів Києва” розпочала підрахунок велосипедистів у Києві. Завдяки підрахунку з’явилася можливість визначати, куди їздять велосипедисти, чи вдягають вони шоломи, скільки з них рухаються тротуарами, в якому одязі вони їздять та скільки дівчат/хлопців користуються велосипедами. Очікується, що у майбутньому підрахунок дасть змогу виявити динаміку зростання кількості велосипедистів у столиці.

Час підрахунку

У 2014 році АВК провела два підрахунки велосипедистів: навесні (у квітні/травні) та восени (у вересні), у будній день та у вихідний. Час для підрахунків обирався найбільш піковий: з 12 до 14 у вихідний день (суботу) та з 17 до 19 у будній (середа). Восени також було вирішено зробити ще один підрахунок у будній день у ранковий час для того, щоб співставити велосипедну активність зранку та ввечері.

Дні для підрахунку обиралися, за прогнозом, із гарною погодою. Але в один із запланованих днів підрахунку (16 квітня) йшов дощ, тож підрахунок перенесли на 28 травня. Загалом погода у всі дні підрахунку була приблизно однакова: сонячно, деколи із мінливою хмарністю, без опадів, температура +18…+25 °С.

Місця підрахунку та напрямки руху

Підрахунок проводився на 19 перехрестях. Під час підрахунку у вересні додали ще два перехрестя на дорогах з одностороннім рухом (виїзд із центру до спальних районів), у звязку із тим, що додали вечірній підрахунок, коли велосипедисти їдуть з роботи додому.

Для підрахунку обиралися точки в’їзду-виїзду до центру міста з усіх основних напрямків, аби охопити якомога більшу кількість велосипедистів у час, коли вони їдуть на роботу або додому. Також є кілька точок підрахунку біля в’їздів у парки (Голосіївський парк, парк Дружби народів). Такий вибір точок дає можливість порівняти кількість велосипедистів на цих точках у будній та вихідний день.

Так, наприклад, у вихідні дні найпопулярнішими місцями серед велосипедистів були Московський міст (у обидва боки), Пішохідний міст (також у обидва боки), Новий Гаванський міст (у бік Оболоні) та Голосіївська площа.

У вечір буднього дня найбільше велосипедистів було на Московському мосту (рухалися у обидва боки), на перехресті вулиці Анни Ахматової та проспекту Григоренка і на розв’язці мосту Патона та Дніпровської набережної (лівий берег, рухалися у бік Русанівської набережної).

Зранку у будній день найбільше велосипедистів їхали по Московському мосту у бік центру, по Пішохідному мосту та Набережному шосе у бік Поштової площі та по Гаванському мосту у бік Подолу.

Відповідно можна твердити, що найбільшими точками тяжіння для велосипедистів у вихідні дні стають рекреаційні зони (парк Дружби народів, Оболонська набережна, Голосіївський парк). У ранок буднього дня велосипедисти їдуть у центр, а ввечері потоки велосипедистів досить різнонаправлені (хтось їде з центру, хтось навпаки).

Порівняння паралельних вулиць

Найменшою популярністю серед велосипедистів користується перехрестя вулиць Межигірської та Юрківської: тут було зафіксовано найменшу кількість велосипедистів у всі дні підрахунку. Це перехрестя обиралося для порівняння двох паралельних вулиць Фрунзе та Межигірської, аби зрозуміти, яку з вулиць обирають велосипедисти: більш тихішу Фрунзе, чи завантажену автомобілями Межигірську. Наразі можна твердити, що тихіша Фрунзе популярніша серед велосипедистів.

Кількість велосипедистів та велосипедисток

Навесні було зафіксовано більшу кількість велосипедистів (3665 проти 3535 восени). Весною більше велосипедистів було саме у вихідний день (2140 проти 1525 у будній), а восени більше велосипедистів було у будній день (1801 проти 1734 у вихідний). Зранку буднього дня велосипедистів значно менше, ніж ввечері.

Зараз у Києві значно більше велосипедистів-чоловіків, аніж жінок (85% проти 15%). Найбільше жінок було помічено на перехрестях вулиць Межигірська-Юрківська і Саксаганського-Льва Толстого. Найменше велосипедисток проїжджало по перехрестю біля метро Дорогожичі (у один з днів підрахунку жінок там не було взагалі). Велосипедистки зазвичай віддають перевагу тротуарам (у вихідні цей відсоток зростає: 67% проти 55% у будні). Також відсоток жінок, що рухаються по тротуару значно зростає на небезпечних ділянках (міст Патона, Повітрофлотський міст, Новий Гаванський міст). Загалом, більше жінок їздять на велосипеді саме весною; у вихідний день можна побачити набагато більше велосипедисток, порівняно з буднім.

Звички велосипедистів щодо місця проїзду та напрямку руху

Підрахунок дав змогу виявити, що 53% велосипедистів у Києві їдуть саме по тротуару. Найінтенсивніший рух по тротуару зафіксований на Набережному шосе, проспекті Григоренка (де є велодоріжка з одного боку вулиці, з незаниженими бордюрами) та на Володимирському узвозі (де рух по дорозі ускладнений бруківкою).

Є також невелика відмінність за сезонністю: восени дорогам віддають перевагу більше велосипедистів, ніж весною. 10 вересня було єдиним днем, коли кількість велосипедистів, що рухалася дорогою, перевищила кількість велосипедистів на тротуарі (53% проти 47%).

Також цікаво, що у будні дні відсоток велосипедистів, що їде по дорозі, вищий за відсоток велосипедисті на дорозі у вихідні. Відповідно можна твердити, що у будній день велосипедисти їдуть переважно на роботу, тому для них важлива швидкість і прямота шляху, а у вихідний день велосипеди часто використовують для відпочинку, і саме по тротуарам більшість велосипедистів дістається у парки.

У невірному напрямку рухаються 9% велосипедистів. Цей відсоток доволі приблизний, оскільки дехто з волонтерів рахував такий рух лише по дорозі, а дехто і по дорозі, і по тротуару. Рух у зворотному напрямі переважає на мостах, зокрема, Московському мосту, мосту Патона, Повітрофлотському мосту. Значна кількість велосипедистів рухається у невірному напрямку на проспекті Григоренка, де є велодоріжка, та по Набережному шосе. Можна твердити, що рух у зворотному напрямку поширений у місцях, де велосипедистам (втім, як і пішоходам) складно перейти на інший бік вулиці. Восени у невірному напрямку загалом рухається більше велосипедистів, ніж весною, а у вихідний день більше, ніж у будній.

Використання шоломів

У шоломах їздять близько 22% велосипедистів. Найбільша кількість велосипедистів у шоломах зафіксована на Пішоходному мосту, Голосіївській площі, на перехресті біля метро Дорогожичі та на проспекті Перемоги. Восени шоломи використовують більше велосипедистів, ніж весною (23% проти 21%). Весною більше велосипедистів у шоломі було саме у вихідний день, восени ж навпаки.

Як виглядають велосипедисти

Як виявив підрахунок, у будній день більшість велосипедистів віддають перевагу звичайному одягу. У вихідний день зростає кількість велосипедистів у спортивному одязі, але загалом співвідношення не перевищує 50/50. Більшість велосипедистів у Києві їздить на гірських велосипедах.

Цікаво порівняти отримані дані з результатами аналогічного підрахунку на одному з перехресть Берліна, вулиці Mollstrasse – Otto Braun Strasse. Зокрема, кількість жінок на велосипедах на цьому перехресті складала 44%. 85% велосипедистів рухалися по велодоріжках, але деякі по дорозі (не в першій смузі) і по тротуару (що повязано зі зручністю повороту праворуч саме тротуаром). Шоломи вдягали близько 13% велосипедистів (переважно чоловіки).

Наступний підрахунок велосипедистів відбудеться у Києві та ще 4 містах України 18 та 22 квітня. Ви можете допомогти рахувати: зареєструватися волонтером.

Інструкцію щодо організації велопідрахунку у своєму місті завантажуйте за посиланням.

Аналіз результатів підрахунку велосипедистів провела Анна Шматок, членкиня АВК, за що їй величезне дякую. За інфографіку дякуємо Анні Гайдай, АВК.

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved