Що таке велоінфраструктура?

Найпоширенішою відповіддю на це питання є: «Як що? Велодоріжки, звичайно!». Але насправді це далеко не тільки велодоріжки.

Для зручного орієнтування у багатоманітті елементів велосипедної інфраструктури пропонується розподілити їх на 6 груп: велосипедні шляхи, засоби організації дорожнього руху, об’єкти сервісу, елементи благоустрою і штучні споруди.

Велосипедні шляхи – невід’ємна частина велосипедної інфраструктури. Можна виділити 2 основних їх типи: велодоріжки, що можуть бути суміщені з пішохідними доріжками або розташовані окремо, і велосмуги ‒ елементи проїзної частини, призначені для руху велосипедистів.

К 2020 году в Набережных Челнах будет в три раза больше велодорожек - исполком

На спокійних житлових вулицях прокладання велосипедних шляхів може бути недоцільним. Натомість для спільного використання дорожнього простору усіма учасниками дорожнього руху необхідно створювати умови для зниження інтенсивності та швидкості руху автомобілів (такі заходи водночас сприяють покращенню якості життя та місцевого середовища). Зниження інтенсивності руху може бути досягнуте за допомогою відкриття альтернативних шляхів, створення одностороннього руху автотранспорту або встановлення гранично допустимої ваги чи висоти транспортних засобів, що мають право проїзду окремими вулицями.

Основними способами уповільнення автомобілів є звуження дороги (шляхом розширення тротуарів або зон для паркування) і застосування засобів примусового пониження швидкості (лежачих поліцейських, припіднятих поверхонь та подушок), адаптованих для зручного подолання їх велосипедистами.

Засоби організації дорожнього руху служать для регулювання руху транспортних і пішохідних потоків.

Фото: annamidday.livejournal.com

 

 До таких засобів відносяться:

 • засоби інформування учасників руху (світлофори, дорожні знаки, напрямні пристрої, дорожня розмітка);
 • пристрої, які забезпечують функціонування засобів інформації  (контролери, детектори, пристрої обробки і передачі інформації, засоби диспетчерського зв’язку, комп’ютери і т. інш.);
 • засоби подолання перепадів висот (асфальтові, бетонні або гумові з’їзди, металеві рампи, понижені або скошені бордюрні камені, велосипедні підйомники або ліфти).

Об’єкти сервісу ‒ будівлі, споруди та інші об’єкти, призначені для обслуговування велосипедистів.

В Киеве появился первый перехватывающий велопаркинг

Фото: autonews.autoua.net

 

До них можна віднести:

 • пункти зберігання велосипедів,
 • станції технічного обслуговування,
 • пункти велосипедного прокату,
 • заклади харчування,
 • пункти торгівлі,
 • місця відпочинку та ін.

Елементи благоустрою – елементи велоінфраструктури, що створюють комфортну та приємну атмосферу для її користувачів.

Фото: downtown.ru

 

Такі засоби як огородження, освітлення, озеленення окрім того, що підвищують безпеку руху велосипедистів, мають також покращувати візуальний ряд, що виникає перед велосипедистом під час руху, адже питання сприйняття та естетики можуть відчутно заохотити або демотивувати велосипедистів. Засобами естетичної виразності також можуть виступати малі архітектурні форми: лави, альтанки, скульптури, фонтани та ін.

Штучні споруди ‒ інженерні споруди, призначені для подолання природних перешкод, а також сталого функціонування велосипедних шляхів.

«Мост Мира» в канадском Калгари соединяет главный парк с центром города. Он предназначен исключительно для пешеходов и велосипедистов. Длина моста — 126 метров. Конструкция состоит из переплетающихся стальных спиралей, соединенных пластинами из закаленного стекла, которые защищают от снега и дождя

Фото: www.geo.ru

 

До таких споруд можна віднести:

 • мости,
 • водоперепускні труби,
 • тунелі, розв’язки,
 • підпірні стінки, галереї,
 • снігозахисні, протилавинні, протисельові споруди та ін.

Необхідними заходами забезпечення комфортного руху велосипедистів також є соціальний захист користувачів велотранспорту (регулювання прав велосипедистів як повноцінних учасників дорожнього руху, забезпечення зручного перевезення велосипеда у громадському транспорті) і координація роботи комунальних служб (організація робіт з прибирання снігу та нагляду за чистотою та справністю велосипедних шляхів).

Тобто, велосипедна інфраструктура – це не лише велодоріжки, це сукупність об’єктів і заходів, необхідних для безпечного та зручного руху велосипедистів у населеному пункті.

Автор – Ліна Гасенко

 

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved