Велосипед поступово завойовує столицю ЄС

Про Брюссель майже ніколи не почути у новинах та кращих практиках популяризації велосипедного транспорту, місто не є лідером ані за відсотком велоподорожей, ані за інноваційністю рішень. Натомість, Брюссель є лідером по інтенсивності заторів на дорогах, де водії щороку у заторах проводять 83 години на рік. Системи службових автомобілів все ще мають податкові пільги та створюють викривлений попит на індивідуальний автотранспорт. Проте дуже цікаво як міська влада поступово трансформує місто і перетворює його на більш дружній простір для велосипедного транспорту.

В'язаний напис "Щасливого затору" уздовж завантаженої магістралі у Брюсселі

В’язаний напис “Щасливого затору” уздовж завантаженої магістралі у Брюсселі

7-8 років тому єдиною інфраструктурою для велосипедистів у Брюсселі була система громадського прокату, проте велосипедисти у місті були майже непомітні, велосипеди, переважно, постійно стояли на своїх станціях велопрокату. Брюссель сьогодні приємно дивує кількістю велосипедистів, як на власних велосипедах, так і тих, хто користується міським велопрокатом. З 1999 по 2009 рік кількість велоподорожей зросла майже у 2,5 рази, станом на 2010 рік велосипедний транспорт складає 2,5% загальної кількості подорожей містом. Сьогодні, навіть у січні-лютому, велосипедисти набагато помітніші у місті, порівняно з 2006-2007 роками.

Мережа вулиць

Брюссель має, переважно, щільну мережу вузьких вулиць. Для порівняння, щільність вулиць у центральній частині Києва Kyiv street network

та Брюсселя.

Brussels street network

Тому для велотранспорту у Брюсселі існує безліч можливостей організувати найкоротший/найшвидший/найпривабливіший шлях між двома точками. 400 км вулиць з одностороннім рухом відкриті для двостороннього руху велосипедистів (25% загальної вулично-дорожньої мережі міста). Зазвичай, такі вулиці дуже вузькі і не мають навіть розділової смуги, рух моторизованого і велотранспорту організовано знаками та піктограмами. Частота перехресть та ширина вулиць сама по собі вже не дозволяє розвивати швидкість автомобілям, проте міська влада також поступово розширює мережу вулиць з обмеженням швидкості у 30 км/год. Це та швидкість, яка дозволяє безпечно організувати змішаний рух велосипедистів та моторизованого транспорту.

P1050711 copy

Додатковий бонус від наявності такої мережі вулиць для міста – це можливість організувати безпечний рух велосипедистів відносно дешевими способами без потреби повного перепланування та реорганізації вулиць шляхом додаткового ознакування та нанесення піктограм велосипеда у місцях рекомендованого руху велосипедистів.

Рель’єф

У Брюсселі він є, центр міста знаходиться у низині, тоді як частина довколоцентральних районів на підйомах.

Brussels altitudesАле це не заважає створювати умови для руху велосипедистів на майже усіх вулицях, включно з підйомами. Такі вулиці не включаються у мережу велонавігації як рекомендований найзручніший спосіб доїзду, проте Брюссель – це ще одне підтвердження, що наявність перепадів висоти не є перепоною для розвитку велотранспорту.

Поведінка водіїв

Кілька місцевих мешканців зазначили, що багато хто боїться сідати на велосипед у Брюсселі відчувачи небезпеку на дорозі. Дуже часто це суб’єктивне відчуття, адже у випадку недостатнього простору для обгону водії авто спокійно їдуть позаду велосипедистів, випереджають на низькій швидкості і майже завжди дають дорогу на нерегульованих рівнозначних перехрестях.

Інфраструктура

Окрім відкритих для двостороннього руху велосипедистів вулиць з одностороннім рухом, у місті більшає кілометраж велосмуг, у деяких місцях розширюються тротуари і організовуються велодоріжки, встановлюються додаткові знаки та світлофори для велосипедистів, а більшість станцій метро та ключові зупинки громадскього транспорту обладнані велопарковками різної місткості.

Велосмуга на проспекті Сталінграду, Брюссель

Велосмуга на проспекті Сталінграду, Брюссель

Велопарковка біля вокзалу Люксембург поблизу Європейського Парламенту, Брюссель

Велопарковка біля вокзалу Люксембург поблизу Європейського Парламенту, Брюссель

P1050704

Крита велопарковка біля станції метрополітену, Брюссель

Велонавігація, щоправда, організовано невдало, адже часто містить номери маршрутів, а не точки призначення, і людині, яка не знає карту веломаршрутів та їхні номери, такі навігаційні таблички ні про що не говорять.

BRX navigationМісцевим проїздам, розташованими паралельно головним транспортним артеріям, часто надано статуc велосипедної вулиці, де велосипедисти мають пріоритет на усій дорозі.

Велосипедна вулиця уздовж avenue Luise, Брюссель

Велосипедна вулиця уздовж avenue Luise, Брюссель

“Євроінституції”

Як відомо, Брюссель є базою Європейської Комісії та частково Європейського Парламенту. Велосипед поступово займає своє місце у роботі цих структур. Так, співробітники Єврокомісії мають право брати “корпоративні” велосипеди Європейської Комісії для поїздок на робочі зустрічі, а велосипедна парковка біля однієї з головних будівель Комісії була заповнена велосипедами навіть у дощовий день.

DSC_0746

DSC_0761

DSC_0763

 

У підсумку, не зважаючи на свою складну структуру міської влади та важкий процес прийняття рішень, Брюссель намагається створити альтернативу автомобільному транспорту і активно заохочує містян до користування велосипедним транспортом як шляхом розвитку інфраструктури та фізичних умов для безпечного пересування велосипедистів, так і шляхом поступової відмови від податкових пільг для користувачів автомобільного транспорту. Це місто є хорошим прикладом для інших міст, які довгий час, а інколи і зараз продовжують проводити автомобілецентричну транспортну політику. Більше про витоки транспортних проблем Брюсселя у статті The Guardian.

 

Текст та фото: Ксенія Семенова для Українського інформаційного центру велотранспорту

1 comment on this postSubmit yours
  1. Гарний огляд — Ксеніє, дякую! Кинулось в очі, що “Крита велопарковка біля станції метрополітену” насправді закриває лише половину велосипеда, а сідло і ланцюгова трансмісія (те, що насправді треба закривати від опадів) виявляються під дощем, особливо якщо є вітер. Тому користь від цього навісу сумнівна. Хоча, може це так здається з цієї фотографії?

    А взагалі, щось мені не хочеться в Брюссель 🙂 Хай ще років 10 попрацюють, тоді я поїду писати свій огляд ))

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved