У Франції запускається пілотна програма компенсацій для велосипедистів

Наслідуючи приклад своїх північних сусідів, французький уряд збирається запровадити податкові пільги для тих, хто їздить на роботу на велосипеді. Щоб вивчити, чи можливо збільшити кількість працівників-велосипедистів, розпочато пілотний проект за участю вибраних компаній, який триватиме до грудня 2014 року.

Фото: Cedric Lange, https://www.flickr.com/photos/cedpics/9600868064/

Фото: Cedric Lange, https://www.flickr.com/photos/cedpics/9600868064/

Проект був представлений у березні 2014 р. міністром транспорту Франції Фредеріком Кувільє (Frédéric Cuvillier), представником Соціалістичної партії, як частина плану дій з популяризації активних видів транспорту, що включає 25 заходів, спрямованих на збільшення кількості велосипедистів і пішоходів. Він ґрунтується на добровільній участі компаній зі збереженням нинішнього податкового режиму.

Втім, головна мета проекту ‒ перевірити результати дослідження, яке було опубліковане у червні 2013 року Координаційною групою з велотранспорту при французькому уряді (Coordination interministérielle pour le développement de l’usage du vélo, CIDUV). Група зробила висновок, що звільнена від податків і зборів обов’язкова компенсація велосипедистам у розмірі 0,25 євро/км, яку мають платити всі роботодавці, збільшить велосипедну частку поїздок на роботу до 50%. Втрата 109 млн. євро надходжень до бюджету частково буде компенсована завдяки економії витрат, пов’язаних з охороною здоров’я. Далі, застосування додаткового соціально-економічного аналізу показує, що соціальні вигоди від цієї програми (570 млн. євро) впевнено перевищують її вартість (170 млн. євро). Подібна, хоч і не обов’язкова, звільнена від податків компенсація впродовж майже 20 років встановлена північними сусідами Франції ‒ Бельгією та Нідерландами.

Підтримка велосипедистів у Франції обговорюється роками

Ідея впровадження звільненої від податків дотації для велосипедистів чи інших фіскальних мір заохочення їздити на роботу на велосипеді не така вже й нова для Франції. Вона вже пропонувалась за президентства Ніколя Саркозі як частина національного плану розвитку велотранспорту, розробленого Філіпом Гужоном (Philippe Goujon) з правоцентричної партії Союз за народний рух (UMP), яка на той час входила до уряду. Однак, як тоді, так і тепер, пропозиції на підтримку велосипедистів з різних сторін політикуму найбільший спротив зустріли з боку Міністерства фінансів, оскільки керівництво державної скарбниці вважає, що “подібні заходи ставлять під загрозу такі пріоритети як працевлаштування населення та державна фінансова стабільністьˮ.

Цей аргумент звучить щонайменше дивно, оскільки ком’ютери (щоденні трудові мігранти), які користуються іншими видами транспорту, окрім велосипедистів (та пішоходів), давно отримують щедрі податкові пільги, які начебто сприяють державній фінансовій стабільності, хоча й коштують бюджету набагато більше, ніж запропонована велосипедна компенсація, але напевно на сприяють розвитку екологічно дружньої транспортної системи. Наприклад, автомобілісти можуть вимагати відшкодування сплачених податків, а велосипедисти ‒ ні. А витрати, які підлягають відшкодуванню, навіть зростають із потужністю двигуна та рівнем викиду вуглецю!

Настав час для податкового режиму, який буде сприяти розвитку сталого транспорту, не лише у Франції, а й по всій Європі

Скорочення шкідливих субсидій за використання автомобіля разом із запровадженням фіскальних стимулів для велосипедистів, окрім загального позитивного впливу на державний бюджет, має поставити у рівні умови різні види транспорту. Статистика частки велотранспорту в загальному об’ємі поїздок з дому на роботу доводить, чому це треба зробити: якщо в Нідерландах ця частина 25%, у фламандській частині Бельгії 12%, а в Німеччині 9%, то у Франції лише 2,4%. Збільшення кількості велосипедів, та скорочення використання авто для поїздок на роботу допоможе подолати проблеми заторів, забруднення та охорони здоров’я. Обмеження використання машин, введене під час піку забруднення у Парижі в березні 2014 року показало позитивний вплив на якість повітря.

Європейська федерація велосипедистів (ECF) в свою чергу виступає за рівні фінансові правила для всіх видів транспорту по всій Європі і готує зараз дослідження різних податкових режимів, щоб визначити найкращі практики.

Джерело: Європейська федерація велосипедистів

Автор: Холгер Хауболд (HolgerHaubold),
інспектор Європейської федерації велосипедистів з податків та економічної політики

Переклад: Олексій Демченко

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved