Результати публічного обговорення проекту СТАРТ

Протягом вересня-грудня 2013 року у Києві тривало обговорення концепції розвитку велоінфраструктури у Дарницькому районі Києва. За результатами п’яти зустрічей та обробки близько 150 коментарів до концепції, було підготовлено аналіз пропозицій та рекомендації щодо подальшої реалізації концепції.

Формат та кількість учасників обговорення

Формат та кількість учасників обговорення

Аналіз коментарів

Більшість опитаних схвально відгукнулись про проект і виявили загальний “велооптимізм”. Менша, та все ж значна частина опитаних висловила скепсис щодо перспектив велосипедного транспорту загалом та велосипедної інфраструктури зокрема. Типовим аргументом проти велодоріжок є низька культура поведінки на дорозі зі сторони інших учасників руху, занедбання публічного простору і дорожного покриття, несанкціонована торгівля.

Багато зауважень стосувалися вибору пілотного району. Дарницький район критикували як нерепрепрезентативний або неприємний для їзди на велосипеді, пропонуючи натомість розвивати велоінфраструктуру в парках, на набережних Дніпра та інших рекреаційних зонах Києва. Часто звучали пропозиції розвивати рекреаційну інфраструктуру у першу чергу. Серед мешкаців Дарницького району помітний підвищений інтерес до веломаршрутів ІІ категорії, що ведуть до парку Партизанської Слави та Набережної. Звучали думки про те, що пілотного району не достатньо, оскільки потрібне повноцінне велосполучення з центром міста та іншими районами.

Презентація та обговорення проекту СТАРТ у ТРЦ "Піраміда" (Фото: Павло Кулініч)

Презентація та обговорення проекту СТАРТ у ТРЦ “Піраміда” (Фото: Павло Кулініч)

Змістовні зауваження щодо веломаршрутів І та ІІ категорії висловлювали рідко і не завжди доречно. Часто цей пункт залишали порожнім або писали, що не розуміють. Це пов’язано з зовнішнім виглядом карт і великою кількістю технічної та вузькопрофесійної інформації.

Супутня велоінфраструктура викликала підвищений інтерес. Особливо жваво обговорювали стоянки. Найпопулярнішим запитанням у всіх формах обговорення було “де лишити велосипед”, а “велосипеди крадуть” – найпоширеніша причина скепсису веломайбутнього Києва. Утім, значна частина опитаних висловила недовіру до громадських стоянок.

Презентація проекту СТАРТ в Архклубі (Фото: Andrey Mikhaylov)

Презентація проекту СТАРТ в Архклубі (Фото: Andrey Mikhaylov)

Інтерес до проекту виявили роллеристи та люди на самокатах. Також ішла мова про електровелосипеди.

Ключові рекомендації
  1. Освітні, популяризаційні заходи та зміна громадської думки має бути не допоміжним заходом, а пріоритетом проекту. Варто продумати адресну інформаційну кампанію для власників автотранспорту, роздрібних торгівців та тих, чиї інтереси напряму конфліктують з користувачами велоінфраструктури. Паралельно варто розробити дієвий механізм притягнення порушників правил до відповідальності.
  2. “Рекреаційна” їзда на велосипеді може стати ефективним засобом популяризації велосипеда та перехідним етапом до повсякденного використання – як для мешканців району, так і його “гостей”. Місця громадського відпочинку та рекреаційні зони мають бути основними пунктами тяжіння – на рівні зі станціями метро. Відповідні маршрути ІІ категорії варто перенести у І категорію.
  3. З огляду на розмір міста і потребу пересуватися на великі відстані потрібно заохочувати інші (у першу чергу сусідні і центральні) райони Києва переймати досвід Дарницького і прагнути до інтегрованої системи велоінфраструктури Києва.
  4. Для освітніх і популяризаційних цілей потрібно розробити більш user-friendly версію карт, що буде доступна широкій громадськості.
  5. Велостоянки мають бути пріоритетним напрямком розвитку велоінфраструктури. Їх варто будувати одночасно або й раніше за маршрути І категорії. Потрібно також передбачити надійну охорону та доступні ціни за користування.
  6. По можливості врахувати потреби інших користувачів альтернативних видів транспорту.
Пропозиції та зауваження по маршрутах

Серед конкретних зауважень по маршрутах варто врахувати наступні (цитати):

Не побачив вул. Ялтинську. Це одна з основних вулиць мікрорайону Нова Дарниця. Чому б не виділити на ній місце для велосипедистів?

Григоренко-стараюсь по ней не ездить, плохая дорога, много припаркованных машин и светофоров. Ахматова-постоянно езжу, терпимо.

Корисні маршрути, адже з’єднують важливі пункти в районі – ст. м. Позняки, ст. м. Харківська, Дарницький вокзал. Однак, потрібно включити і Харківське шосе – з’єднає Харківський масив зі ст. м. Бориспільска та парком партизанської слави.

Чому пр. Бажана віднесли до 2ої категорії? На карті з Ахматової до зупинки “Лівий Берег” треба їхати крізь озеро, але не всі мають горні велосипеди.

Стосовно “велосипедної вулиці”, яка тягнеться паралельно Харківському шосе: як планується зробити перехрестя з вул. Тростянецька? Окреме перехрестя зі світлофором – недоцільно, оскільки поруч, через 100 м, вже є велике перехрестя (вул. Тростянецька\вул. Харк.шосе). То може протягнути доріжку туди, щоб перетин Тростянецької відбувався там, паралельно з пішоходами?

Харківське шосе/ вул. Тростянецька – одне з найважливіших перехресть Дарниці. Найближча станція метрополітену – Харківська. Зручніше і швидше до неї добратися не вулицею Вербицького, а “дворовими бульварами” – широкими пішохідні доріжками. З огляду на це, пропоную таку схему “веломагістралі”:

1. По Харківському шосе до вул. Абая Кунанбаєва

2. По вулиці Абая Кунанбаєва, яка переходить у “дворовий бульвар” до стоматологічної поліклініки

3. Далі доріжка повертає ліворуч – до центральної районної поліклініки

4. З поліклініки потрапляємо у парк ім. Воїнів інтернаціоналістів

5. По центральній алеї виїжджаємо на перехрестя Вербицького/Декабристів

6. І по декабристів потрапляємо до метро.

Цим маршрутом користуватимуться: 7-й мікрорайон Харківського масиву, 3-й мікрорайон Харківського масиву, 7-й мікрорайон Нової Дарниці, та, частково 1-й мікрорайон Харківського масиву.

Переваги:

1. Безпечно (немає автомобільного руху)

2. Швидко (маршрут проходить “навпростець” до станції метро”)

3. Зручно (на маршруті є громадські об’єкти (банки, банкомати, торгові точки доступ до яких можна отримати просто з двоколісного друга)

Download (PDF, 881KB)

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved