Яких помилок Гамбурга не варто повторювати нашим містам

Для тих, хто навчився їздити велосипедом київськими дорогами, велосипедна подорож вулицями Гамбурга може здатись найприємнішою та найбезпечнішою. Відносно висока кількість велосипедистів, водії, які набагато уважніші та очікують побачити велосипедистів (у 2008 році 12% подорожей у місті відбувались на велосипеді), а також велика кількість велодоріжок та вулиць з обмеженням швидкості 30 км/год – це все додає бонусів велосипедному досвіду у Гамбурзі.

Тупікова вулиця з можливістю проїзду велосипедистів (фото: Ксенія Семенова)

Тупікова вулиця з можливістю проїзду велосипедистів (фото: Ксенія Семенова)

У місті присутні різні типи інфраструктури, але переважають видокремлені велодоріджки на тротуарі, велосмуги використовуються набагато менше. Переважна більшість вулиць з одностороннім рухом відкриті для руху велосипедистів в обох напрямках. Штучні тупікові для автомобілів вулиці мають наскрізні проїзди для велосипедистів.

Задля збереження візуальної цілісності простору та нагадування велосипедистам про велику кількість пішоходів, використовуються подібні засоби організації руху велосипедистів. Гамбург, Німеччина (Фото: Ксенія Семенова)

У пішохідній зоні вирішено не робити асфальтовану велодоріжку, а залишити її покриття однаковим з пішохідною зоною біля озера (фото: Ксенія Семенова)

На перший погляд, Гамбург – велосипедне місто, проте, придивившись, побачимо багато недоліків, над якими місту ще потрібно працювати. Представник велосипедного клубу ADFC у Гамбурзі звернув увагу, що якщо підхід у Берліні – виводити велосипедиста на дорогу та організовувати смуги руху, у Гамбурзі, навпаки, велосипедистів намагаються вивести на велодоріжки на тротуарах, що не завжди сприяє зручному та швидкому руху на велосипеді. Загалом,

  • На вулицях присутні як одно-, так і двосторонні велодоріжки і це плутає. Під’їжджаючи до незнайомого перехрестя, велосипедисту важко зорієнтуватись та обрати потрібну йому/їй сторону з велодоріжкою.
  • Покриття доріжок також різниться і, нажаль, далеко не завжди є зручним для руху велосипедистів. Більшість велодоріжок укладені червоною плиткою.
  • Ширина односторонніх велодоріжок 1,5 м (на око) і цього недостатньо для зручного та безпечного випередження велосипедистами один одного.
Суміщена з тротуаром велодоріжка. Ширини комфортна для одного велосипедиста (фото: Ксенія Семенова)

Суміщена з тротуаром велодоріжка. Ширини комфортна для одного велосипедиста (фото: Ксенія Семенова)

Мабуть, для туристів та людей, які не поспішають на роботу чи у справах, подібні велодоріжки – гарне рішення, але тим, хто регулярно їздить одними маршрутами і очікує вищих швидкостей пересування велосипедом – ця система не дуже допомагає.

Цікаве рішення на Т-подібному перехресті для організації зони очікування та спеціального світлофора зі стрілочкою для велосипедистів, що повертають наліво.

Цікаве рішення на Т-подібному перехресті для організації зони очікування та спеціального світлофора зі стрілочкою для велосипедистів, що повертають наліво.

Отже, уроки Гамбурга для українських міст:

  • Системність обраних рішень – краще обрати 2-3 типових рішення для перехресть та ділянок уздовж доріг і застосовувати однакові рішення на подібних ділянках вулиць
  • Концентрувати зусилля на зниженні швидкості руху авто – велосипедисти можуть рухатись спільно з автомобілями абсолютно безпечно. Особливо це актуально для середмість. Майже весь центр Гамбурга з його вузькими вулицями має такі обмеження і не має жодних особливих елементів для велосипедистів
  • Вулиці з одностороннім рухом відкриті для велосипедистів для руху в обох напрямках – це рішення суттєво скорочує шляхи велосипедистів, спрощує планування маршрутів та ущільнює мережу.
  • Важлива добре продумана система дороговказів. Для тих, хто постійно користується одним маршрутом, це не важливо, але це заохочує людей їздити у різних справах навіть незнайомими районами чи маршрутами та розширювати свою велосипедну географію міста.

Текст та фотографії: Ксенія Семенова

zp8497586rq
2 total comments on this postSubmit yours
  1. (додати статистику) – ви пропонуєте це зробити читачам? ))

    • ні, просто забула її знайти 🙂

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved