Інтеграція землекористування і дорожньо-транспортного планування за допомогою стратегії облаштування територій

Ключовим моментом для сталого (екологічного) розвитку є зв’язок між транспортною системою і землекористуванням: окремі з безглуздих випадків використання земель, і в Америці, і в усьому світі спричинені неправильним інвестуванням у дорожньо-транспортні системи з пріоритетом на високі швидкості. Неминучим наслідком такого планування є розпорошений розвиток міста, залежний від автомобіля як засобу для доступу до необхідних місць. Це ставить всі інші види транспорту у невигідне становище. Високомобільна транспортна система (чи “забезпечення”) впливає на загальну практику використання земель, зокрема, як люди обирають розташування своїх осель і робочих місць. Правильно і зворотне: практика розпорошеного землекористування лише збільшує потребу у пересуванні на більші відстані, і це стало замкненим колом, в якому ми опинились, колом, яке є ірраціональним у далекоглядній перспективі.

Політика та програми інвестування у транспортні системи 21 століття повинні базуватись на більш збалансованому підході. Необхідно відходити від мобільності заради мобільності та опиратись на принципи, що кінцева мета транспортних систем – сполучати людей з товарами, активностями та людьми, з якими вони спілкуються.

Це означає, що задля нашого успіху політика та програми інвестування у транспортні системи мають бути поєднаними з політикою та програмами землекористування. У центральних частинах міст вулиці мають розглядатись як місця обміну – і соціального, і економічного, а швидкість руху має бути на рівні, щоб забезпечувати цей обмін, а не високошвидкісну мобільність. Немоторизований транспорт є живленням наших міських сердець, і нам необхідно зменшувати знищення цих сердець, яке провокує орієнтація на високошвидкісну мобільність.

Розглядаючи інтегроване використання земель і транспортне планування, облаштування територій проголошує простий принцип: якщо ви плануєте міста для автомобілів і дорожнього руху, то ви отримаєте автомобілі і дорожній рух. Якщо ви плануєте для людей і місць, то ви отримуєте людей і місця. Сила цієї простої ідеї у тому, що вона відображає істини, які рідко визнаються. Однією такою істиною є те, що збільшення дорожнього руху і пропускної здатності доріг не є неминучими наслідками зростання. По суті, це результат ретельно зважених рішень, які ми зробили при формуванні наших міст навколо приватних автомобілів. Ми здатні приймати інші рішення – починаючи з рішення проектувати вулиці так, щоб вони були зручними для людей.

Одне з найвідоміших перетворень міського простору останніх років – Таймз сквер, Нью-Йорк, США (Фото: www.streetblog.org)

Вулиці можуть стати місцями вартих відвідування, а не лише частиною маршруту до чи з роботи. Місця пересадок і станції можуть викликати радість і задоволення у пасажирів поїздів чи автобусів.

Житлові вулиці та квартали можуть бути безпечними місцями для дитячих ігор (і батьки не хвилюватимуться за своїх дітей), торгові вулиці та ряди можна зпроектувати як ґранд-бульвари, безпечні для пішоходів і велосипедистів, придатнi для транзитного і місцевого руху. Вулиці, спроектовані для людей, а не лише для автомобілів, укріплюють соціальний зв’язок своїх жителів, гарантуючи взаємовідносини людей, забезпечуючи безпечний громадський простір, який стимулює культурне вираження. Детально продумана мережа вулиць, локалізована за своїм призначенням і дизайном, стимулює альтернативні способи пересування. В результаті вони покращують стан здоров’я людей, роблячи транспортну систему екологічнішою, зменшуючи її вплив на зміни клімату.

Пересування по місту, транспортні перевезення – процес добирання до певного місця – може бути захоплюючим, якщо ми по-іншому глянемо на їхню (транспортних перевезень) ідею. Ми маємо пам’ятати, що транспортні перевезення – це подорож, втім покращення умов для суспільства завжди є основною метою.

Автор: Ґарі Тот, старший директор, Transportation Initiatives
Переклад з англійської: Юрій Курант

Примітка: Схема перетворення Таймз сквер не є частиною оригінальної статті і додана Інфоцентром велотранспорту

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved