Вигоди від користування велосипедом

Ця і наступна статті вивчають вигоди від та перешкоди для користування велосипедами, як на індивідуальному, так і соціальному рівні.

Вигоди для людини

Велосипед пропонує для людини три головні вигоди:

Вигода 1: Покращує доступ та вибір мобільності

Без сумніву, найважливішою причиною використання велосипедів полягає в тому, що він – практичний спосіб куди-небудь дістатися. У переповнених містах велосипед може бути найшвидшим транспортним засобом. Тому велосипед пропонує заощадження часу і дозволяє подорожувати більше і далі. Коли велосипед замінює пішу ходу , покращується як доступність, так і мобільність. Велосипедом можна рухатися втричі швидше ніж пішки, тим самим подолати втричі довшу віддаль за той самий час. Це неймовірно збільшує зону доступності. За наявності відповідної комплектації велосипеди можуть перевозити важкенькі вантажі, тим самим роблячи поїздки до магазину, школи та в інших справах більш зручними.

Вигода 2: Фізичні вправи та здоровя

Їзда велосипедом кожного дня є хорошою фізичною вправою та покращує здоров’я. Для офісних працівників, студентів, жінок із сидячою роботою, яка в результаті підвищує ризик ожиріння та інших схожих наслідків, щоденне фізичне навантаження, яке створюють щоденні поїздки велосипедом, суттєво знижує ризики проблем зі здоров’ям, як от високий рівень холестерину, діабет та депресія.

Дослідження Університету Амстердаму виявило, що регулярний велосипедист (визначається як людина, яка здійснює три поїздки велосипедом по 6 кмна тиждень) має такий самий стан здоров’я, як молодша на 10 років людина, яка не їздить велосипедом[1]. А й справді, нещодавно група німецьких дослідників проаналізувала понад 7000 праць щодо впливу велосипеда на здоров’я[2]. Їзда на велосипеді:

 • При середній швидкості спалює від 500 до 700 калорій на годину;
 • Генерує ендорфіни, «гормони щастя», знижуючи депресію та зміцнюючи імунну систему;
 • Знижує ризики інфаркту серця та інших захворювань;
 • Збільшує кількість «доброго» холестерину та знижує «поганий»;
 • Зміцнює спину;
 • Схильна врегульовувати кров’яний тиск, покращує роботу легенів та вбирання кисню;
 • Зміцнює кістки та підтримує м’язи у добрій формі;
 • Дає результати без напруження суглобів, оскільки їзда велосипедом створює незначне навантаження на них.
 Вигода 3: Економія коштів

Третя вигода полягає в тому, що їзда велосипедом економить кошти, які так чи інакше були б витрачені для проїзду власним чи громадським транспортом. Велосипедисти можуть витрачати більше коштів на іншу діяльність, збільшуючи свої можливості.

Вигода для суспільства

Велосипед приносить вигоду для суспільства, особливо коли користування велосипедом досягає значного рівня. Це розділ обговорює основні вигоди цього.

Вигода 1: Менше викидів

Велосипеди не забруднюють повітря, не виробляють парникових газів та створюють заледве якийсь шум. Зниження викидів та шуму є критичним для сповільнення темпів глобального потепління, зменшують астму та інші захворювання верхніх дихальних шляхів та серцево-судинні хвороби та знижує порушення сну. Як в розвинених країнах, так і країнах, що розвиваються, захворювання верхніх дихальних шляхів, особливо астма, різко зростають. Незважаючи на те, що стандарти та чистіші машини можуть суттєво знизити певні викиди, зменшуючи рівень вуглекислого газу, оксиду азоту та наземний рівень озону, досвід показує, що заходи, які орієнтовані на «вихлопну трубу», дуже складно реалізувати.

Вигода 2: Краще використання громадського простору

Велосипедисти є більш ефективними користувачами обмеженим простором дороги, ніж приватні моторизовані транспортні засоби, допомагаючи боротися із заторами. Тоді як повністю заповнені громадські транспортні засоби є найефективнішими користувачами дорожнього простору[3], велосипедисти вимагають менше третини простору дороги, у порівнянні з приватним автомобілем. Навіть велосипедні рикші використовують значно менше місця на пасажира, ніж моторизоване таксі та приватний моторизований транспорт з одним зайнятим місцем. Машина вимагає у 15 разів більше місце для паркування, ніж велосипед.

Вигода 3: Покращення соціальної рівності

У деяких мегаполісах розвинених країн добирання до центрів зайнятості з прилеглих районів з низькими доходами є важкою поїздкою, яка в деяких випадках забирає понад однієї чверті споживчих витрат домогосподарств[4] і більше чотирьох годин часу щодня. Як було показано раніше, для поїздки на 3 км бідніші верстви в Сурабая вже зараз більше залежать від моторизованих видів транспорту, ніж німці, дохід яких в 40 разів вищий. Це накладає неймовірний і непотрібний тягар на бідних, перешкоджаючи їхнім можливості стати частиною робочої сили і отримати доступ до освіти та охорони здоров’я. Велосипед може відігравати важливу роль у забезпеченні швидкого та доступного транспорту для бідніших верств.

Вигода 4: Добре поєднання з громадським транспортом

Життєздатні та безпечні пішохідний та велосипедний рух також принципово важливими, оскільки вони дають людям можливість добратися до громадського транспорту, проте в більшості випадків приділяється дуже мало уваги цьому виду доступу. Інвестиції в якісну пішохідну та велосипедну інфраструктуру для біднішого населення приносить користь кожному члену суспільства. Вона створює місця, де люди з різними доходами можуть зустрічатися як рівні. Там, де невідповідність в доходах є високою, це дуже важливо.

Поєднання велосипедного та громадського транспорту також створює хорошу альтернативу автомобілю.

Для багатьох людей сам громадський транспорт не є хорошим замінником приватного автомобіля. Приватне авто пропонує послугу «від-дверей-до-дверей», тоді як громадський транспорт вимагає подорожі, щоб добратися до системи та подорож, що досягнути кінцевої точки призначення від станції. Однак, коли створені безпечні місця паркування для велосипедів на станціях громадського транспорту, поєднання велосипеда та громадського транспорту може стати дуже хорошою альтернативою автомобілю.

Органічна інтеграція різних видів транспорту: місце для безпечного паркування велосипедів станції Транс-Міленіо в Боготі. Місця для паркування велосипедів на залізничних та автобусних станціях підсилюють громадський транспорт. Комбінація велосипедного та громадського транспорту стає більш конкурентноздатною перед приватними автомобілями (Фото: І-СЕ, Релоф Віттінк)

Вигода 5: Покращення надійності на дорогах та безпеки

За оцінками, протягом року на дорогах гине 1,1 мільйон людей. За даними Світової організації здоров’я дорожньо-транспортні пригоди – друга основна причина смертності  молодих людей в країнах, що розвиваються. У цих країнах велику частину жертв транспортних аварій складають пішоходи та велосипедисти, однак зі зростанням користування мотоциклами, мотоциклісти швидко становлять більшість смертей на дорогах багатьох азійських країн, що розвиваються,як от В’єтнам. Зростання частки велосипедів та забезпечення користувачів надійною інфраструктурою можуть суттєво покращити безпеку на дорогах. Можна не тільки знизити кількість нещасних випадків серед наявної кількості велосипедистів, проте навіть знизити кількість нещасних випадків при зростанні користування велосипедами, як показують дослідження у Нідерландах.

Велосипед також посилює безпеку в громадському середовищі, оскільки він формує більшу кількість доступних на вулиці людей. Для безпечних вулиць потрібна критична маса. Справді, цей принцип чітко визначений в літературі для транспортної безпеки і запобігання травматизму на дорогах. Якобсен (Jacobsen, 2003) визначив «безпеку в цифрах», а саме: «Ризики є суттєво нижчими в містах, де вищий відсоток населення користується велосипедами для поїздок чи ходить на роботу пішки», тоді як в Данії, де пересування на велосипеді є популярним і безпечним «смертність на мільйон кілометрів, які проїхали на велосипеді, становить лише близько третини такого показника у Великобританії…»[5]

За період з 1980 по 1997 рік частка використання велосипедів в Нідерландах зросла, в той час як кількість загиблих чи поранених в ДТП велосипедистів знизилась (Джерело: І-СЕ)

Вигода 6: Сильніша локальна та регіональна економіка

Практично кожна поїздка починається та закінчується з прогулянки пішки чи на велосипеді, чи то між місцем паркування і офісною будівлею, чи то домівкою і автобусною зупинкою. При швидкості 5 км/год необхідність пройти 1 кмцього шляху додає до поїздки 12 хвилин. Частка часу, витраченого на пересування за рахунок сили людини, в багатьох випадках є суттєвою у загальній тривалості поїздки. Скорочення часу поїздки, наприклад використання велосипеда замість пішої ходи, є важливим для підвищення ефективності поїздки, як захід для покращення потоку автомобілів. Відповідно, швидкі маршрути для пішоходів та велосипедистів є важливою частиною будь-якої ефективної транспортної системи. У деяких країнах, щоб добратися від домівки до найближчої автобусної зупинки, людям потрібно стільки ж часу, щоб долетіти з Сан-Паулу до Ріо-де-Жанейро.

Згідно з кількома голландськими дослідженнями економічні вигоди від зміцнення ролі велосипеда є очевидними. У Хаутені (Нідерланди) половина всіх візитів до магазинів в центрі міста здійснюються на велосипеді.

Місто Хаутен залишається привабливим, тому що воно не перевантажене автомобілями. Люди витрачають весь всій бюджет на харчування в місті (на загальну суму 100 мільйонів євро). В непродуктовому секторі Хаутена вони витрачають половину свого бюджету (50 мільйонів євро). Це показує, яким чином добре сплановане місто може задовольнити більшість потреб його мешканців та уникнути подорожей на великі відстані.

Інші дослідження показують, що в багатьох голландських містах мешканці використовують свої велосипеди вдвічі більше ніж свої автомобілі, щоб поїхати до магазину в центрі міста. Всі велосипедисти разом витрачають стільки ж грошей, скільки відвідувачі, які приїхали на автомобілі.

Інші дуже реальні економічні вигоди – наступні:

 • Зниження витрат на будівництво, ремонт та утримання доріг;
 • Зниження витрат з огляду на зниження викидів парникових газів;
 • Зниження витрат на охорону здоров’я у зв’язку з ростом фізичної активності та зниженням респіраторних та сердечних захворювань;
 • Зниження витрат на пальне, ремонт та утримання автомобіля для самих користувачів;
 • Зниження витрат, пов’язаних з дотриманням безпеки на дорогах;
 • Зниження зовнішніх витрат, пов’язаних з транспортними заторами;
 • Зниження субсидій на паркування;
 • Зниження витрат, пов’язаних із забрудненням повітря;
 • Зниження витрат, пов’язаних із забрудненням води;
 • Позитивний економічний вплив на велосипедний туризм;
 • Позитивний економічний вплив на продаж та виробництво велосипедів;
 • Ріст цінності нерухомості вздовж озеленених доріг та стежок;
 • Ріст продуктивності та зниження днів непрацездатності внаслідок захворювань та травматизму у робочий час;
 • Ріст роздрібної торгівлі в сприятливих для пішоходів зонах.[6]


Бібліографія

[1] Eindrapport Masterplan Fiets; Dutch Ministry of Transport 1998.

[2] Health Centre, German Sports University, Cologne, “Cycling & Health – Compendium”, без дати. http://www.zfg-koeln.de, 2007.

[3] Це також залежить від операційної швидкості, частоти та потреби у спеціальній інфраструктурі.

[4] Mahadevia, D, Poverty, Livelihood and Accessibility, in Cycling in Asia (draft version), compiled by Tiwari, Arora and Jain, Interface for Cycling Expertise, 2008.

[5] Jacobsen, P L 2003. “Safety in numbers: more walkers and bicyclists, safer walking and bicycling”, Injury

Prevention Vol. 9, pp. 205–209. Для детальнішої інформації див. графіки в Частині 14 про методи дослідження.

[6] Campbell and Wittgens (2004), стор. 4.

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved