Хочете більше велосипедистів? Будуйте більше велодоріжок!

Пропонуємо до уваги читачів свіжу колонку з газети “Washington Post”, яка з посиланням на нещодавнє наукове дослідження розкриває секрет успіху найбільш велосипедних міст.

Чи можуть міста щось зробити для заохочення велосипедного руху? Портланд, наприклад, має вдвічі більше велосипедистів на 1000 мешканців, ніж Вашингтон. Але можливо це через те, що в Портланді краща погода чи більше молодих людей? Ще не факт, що тут існує якась проблема на рівні міської транспортної політики.

Втім, в свіжому дослідженні, опублікованому в журналі “Transport Policy”, Ральф Булер і Джон Пачер (Ralph Buehler and John Pucher) дійшли висновку, що міста, власне, можуть прямо впливати на кількість велосипедистів на дорогах. Ймовірно, все, що їм потрібно робити — і це ні для кого не сюрприз — будувати більше велосипедних смуг і доріжок. Булер і Пачер виявили, що наявність відокремлених доріжок і велосипедних смуг в межах проїзної частини були найбільшим визначальним фактором у рівні популярності велосипедів у містах. І це залишається правдою, навіть коли дослідники перевірили свої результати на відповідність різноманітним іншим факторам, таким як теплий чи холодний клімат, рівень опадів, щільність населення, рівень цін на бензин, демографічний профіль населення і безпека пересування на велосипеді. Жоден з цих показників не вплинув на результат навіть приблизно так сильно, як перші два. Одержані результати, на думку авторів, “підтверджують гіпотезу, що велосипедні доріжки і смуги заохочують громадян до користування велосипедами”.

Для тих, для кого це звучить надто очевидно, автори зауважують, що результати попередніх досліджень на цю тему були дещо розпорошені. Чимало досліджень виявили, що більша кількість велодоріжок у місті позитивно асоціюється з популярністю велосипедів, але було неочевидно, що є причиною, а що наслідком. Можливо, міста будували інфраструктуру, оскільки вони вже мали групу відданих велосипедистів. Хоча це питання причинно-наслідковості і досі остаточно не розв’язано, проведені Булером і Пачером статистичні аналізи, що використовували дані з 90 зі 100 найбільших американських міст, дає підстави стверджувати, що взаємозв’язок між велосипедними смугами і велосипедним рухом є досить сильним (попередні дослідження велотранспорту переважно дивилися тільки на окремі міста).

Питання цього свіжого дослідження, зауважують автори, є важливим, з огляду на “зростаючий масив наукових підтверджень”, що заохочення до щоденного пересування на велосипеді може покращити здоров’я, зменшити забруднення і інші негативні наслідки.

Варто, втім, зауважити, що США все ще дуже відрізняються від Європи у відношенні велотранспорту. Портланд є найбільш велосипедним містом країни, але лише 4,2% від усіх поїздок на роботу там здіснюються на велосипеді. В Копенгагені, столиці Данії, цей показник перебуває на рівні 37%. І те, що зима в Копенгагені набагато холодніша, ніж в Портланді, тільки підтверджує гіпотезу Булера і Пачера, що погода навряд чи суттєво впливає на популярність велосипедів.

Brad Plumer, “Washington Post”, 16.04.2012

Переклав Віктор Загреба

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved