Львів: підхід до розвитку велоінфраструктури

Сучасна ситуація

Українські міста перебувають під серйозним тиском з боку транспорту: вулиці і площі заполонили приватні (старі і нові) автомобілі; автобуси і трамваї простоюють узаторах, припарковані машини блокують пішоходам рух на тротуарах, з року в рік зростає кількість ДТП. Найбільшою проблемою стало забруднення повітря і збільшення викидів CO2 в атмосферу.

Стратегічне рішення у цьому контексті прийняло місто Львів. У найбільшому місті Західної України затверджена програма розвитку велосипедного руху як повсякденного транспорту: покращення велосипедної інфраструктури та активна популяризація велосипеда як сучасного, екологічно чистого і справді європейського виду транспорту має сприяти збільшенню частки велосипедистів у місті. Завдяки цьому життя мешканців і перебування гостей Львова зміниться на здоровіше, більш чисте та стале.

Хоча сьогодні менше ніж 2% львів’ян користуються велосипедом, існують всі передумови для того, щоб збільшити цю частку до західноєвропейського рівня.

Впровадження

До розробки велосипедної інфраструктури та покращень усіх аспектів для велосипедистів у Львові підходять системно.Ось ці комплексні засоби:

– Створена постійно діюча робоча група:

До робочої групи входять представники міської ради, проектних інститутів, громадських організацій та інші зацікавлені особи. Регулярні засідання робочої групи проходять для ініціації нових проектів та нових видів діяльності, а також для моніторингу розвитку інфраструктури. Очолює робочу групу перший заступник міського голови Олег Синютка. Міський голова Андрій Садовий особисто підтримує всі починання і сам залишається активним велосипедистом.

– Затверджена дев’ятирічна програма розвитку велосипедної інфраструктури:

На основі концепції (ухваленої міською радою у 2010 році) програма реалізації має дуже чітку мету – до 2019 року збудувати 270 км велосипедних доріжок. Програму було затверджено виконавчим комітетом Львівської міської ради.

– Призначений радник міського голови з питань велотранспорту як ключова ланка:

Радник з питань велотранспорту у Львові – перша посада такого рівня в Україні. До обов’язків радника входять впровадження концепції розвитку велоруху та координація роботи відповідних сторін процесу.

– Розробляються технічні рекомендації:

Технічні рекомендації мають значення для того, щоб полегшити проектування та розбудову інфраструктури, а також використовувати новий міжнародний досвід. Рекомендації будуть постійно оновлюватись, щоб відображати отримані уроки та зміни у законодавстві.

– Перші інвестиції міської ради:

Міська рада активно шукає додаткові внутрішні та зовнішні джерела фінансування з метою дотримання швидкого темпу розвитку.

– Використання ресурсів у світлі підготовки до Євро 2012:

Львів – одне із приймаючих міст чемпіонату Європи з футболу ЄВРО-2012. У зв’язку з цим у Львові проводиться ремонт та реконструкція багатьох елементів інфраструктури. У місті прийнято рішення, що на всіх реконструйованих дорогах мають бути створені умови для безпечного пересування велосипедистів.

Активна промоція:

Співпрацюючи з місцевими неурядовими організаціями, продавцями велосипедів та іншими партнерами, Львів активно популяризує велотранспорт серед громадян міста. У 2011 році в рамках Європейського Тижня Мобільності у цьому ракурсі відбулося багато акцій, а саме велопробіги, змагання, велопарад дівчат та інше. Документ можна знайти тут. Львів також розширює співпрацю із іншими велосипедними містами по цілому світу

До вересня 2011 року у місті вже існувало 8 км нових велосипедних доріжок.

Розвиток велотранспорту ускладнюється застарілими будівельними нормами і тим фактом, що більшість проектантів ще не мали можливості планувати та використовувати велосипедну інфраструктуру. Саме тому одним із ключових моментів подальшої роботи, окрім впровадження програми, є оновлення національної законодавчої бази та відповідне навчання проектантів.

Висновки

Львів – це перше місто України, де існує всеохоплюючий підхід до розвитку велотранспорту. В результаті активного об’єднання різносторонніх зусиль будівництво велосипедних шляхів у Львові проходить дуже швидко. Активна спільнота громадян Львова, велосипедисти, спортсмени та керівні особи з нетерпінням очікують моменту, коли можна буде користуватися новою інфраструктурою, і коли вона змінить існуючу картину мобільності у Львові на більш сталу і сприятливу для життя.

Львів (Україна) – місто з населенням 760 тис. мешканців. Адміністративний, промисловий і культурний центр Західної України. Центр міста Львова належить до спадщини ЮНЕСКО.  У місті пройдуть три матчі чемпіонату ЄВРО-2012.

Детальніше на http://lviv.travel/ та http://www.city-adm.lviv.ua/

GIZ співпрацює з містом Львовом в рамках проекту “Кліматично сприятлива мобільність в українських містах ” за дорученням Федерального міністерство навколишнього середовища, охорони природи та безпеки реакторів Німеччини (BMU). Проект фінансується в контексті Міжнародної ініціативи зі збереження клімату. Більше інформації можна знайти на сторінц www.mobilnist.org.ua

Контакти:

Остап Будeнкевич, Львівська міська рада, е-mail: budenkevych {a} city-adm.lviv.ua

Oлег Шмід, радник міського голови Львова, e-mail: oleh.shmid {a} gmail.com

 

 Текст вперше опубліковано на www.mobilnist.org.ua

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved