Велопрокат проти метро: що швидше у Мадриді

Ласкаво просимо до першого запису в блозі CartoVision, в якому будемо висвітлювати різноманітні теми, але перш за все – пов’язані з картографією та геоінформаційними системами.

Починаємо з актуальної на сьогодні теми, яка що далі, то сильніше змінює наше бачення міського транспорту у всьому світі. Мова йтиме не про що інше, як про велосипедний бум. Крім того, що велосипед стає все популярнішим сам по собі, міська влада приймає рішення підтримувати велосипедизацію своїх мешканців, створюючи велосипедні доріжки або встановлюючи системи муніципального прокату велосипедів. Згадуючи останні, слід сказати, що в Іспанії їх розвиток відбувся особливо стрімко, вивівши країну на  третє місце у світі за кількістю велосипедів у міських велопрокатах.

Але ступінь впровадження та кількість користувачів прокатних систем не завжди мали однаково високий рівень і були однаково успішними у різних містах. Не вдаючись в подробиці, зазначимо, що минулого тижня (оригінальна стаття публікувалась 1.11.2015) з’явилась новина, що компанія BiciMAD (відповідальна за міський велопрокат у Мадриді) знаходиться на грані банкрутсвта. Оскільки CartoVision є переконаними захисниками велосипеду як оптимального транспортного засобу в місті, ми стверджуємо, що системи прокату муніципальних велосипедів є необхідними, мають бути доступними для всіх громадян, а їх використання має всіляко підтримуватись та стати ще простішим.

Щоб завершити вступну частину, коротко перелічимо типові (і в той же час незаперечні) переваги, які роблять велосипед найкращим транспортним засобом:
Покращення навколишнього середовища
Є економічно ощадливим видом транспорту
Користь для здоров’я
Зменшує транспорті потоки міст
Підвищує рівень особистого щастя

Бажаючи зробити свій вклад у дослідження переваг велосипеду, CartoVision провів дослідження з метою отримати результат, який багато велосипедистів міста запідозрили, та не мали доказів: чи є велосипед найшвидшим транспортним засобом для переміщення у місті?

З цією метою ми обрали вищезгаданий міський сервіс прокату велосипедів у Мадриді (BiciMAD) і порівняли його з Метро, як найбільш популярним засобом пересування, що вважається найшвидшим для поїздок містом.

123 станції 1-ї черги BiciMAD, оточені 500-метровими зонами доступності

123 станції 1-ї черги BiciMAD, оточені 500-метровими зонами доступності

Використання Набору Даних Дорожньої Мережі

Порівняння переміщень з використанням BiciMAD та Метро було здійснено методами  Набору Даних Дорожньої Мережі. Зауважимо для тих, хто не достатньо знайомий з геоінформаційними системами: ці Набори Даних дозволяють створити транспортну мережу, зазвичай накладену на міські вулиці, а також набір властивостей, таких як швидкість на певному відрізку, дорожню ситуацію, заборони поворотів, сполучення між різними видами транспорту тощо. І таким чином створити максимально точну симуляцію маршрутів та часу переміщення, затраченого на використання кожного виду транспорту. Такі сервіси як Google Maps, або ж GPS-навігатори, які будують оптимальні маршрути між двома точками та оцінюють час, необхідний для переїзду з одної вулиці до іншої на автомобілі або метро, використовують для цього набори даних дорожньої мережі. Але ці набори застосовуються не лише для розрахунку оптимальних маршрутів. Натомість, води дають можливість отримати набагато більше інформації на зразок – яку площу ми можемо покрити, вирушаючи з певної точки протягом певного часу, наприклад, до скількох вулиць встигне доїхати за 10 хвилин швидка допомога з лікарні La Paz.

Підбір даних мережі для BiciMAD було проведено таким чином, щоб врахувати всі фактори і симулювати найбільш ймовірне реальне переміщення велосипедиста у місті, зокрема, взято до уваги дорожню ситуацію на односторонніх вулицях, унеможлививши таким чином моделювання маршрутів, які б вели по цим вулицям у протилежному напрямку. Також було взято середню швидкість велосипедиста, яка, відповідно до даних мережі BiciMAD, становить 12 км/год (хоча вона може здатись надто малою, оскільки велосипеди BiciMAD обладнані електродвигуном і здатні розвивати швидкість до 25 км/год, при розрахунку середньої швидкості також було враховано кількість зупинок на світлофорах та інші фактори, з якими стикається велосипедист у місті), але додатково для більшої точності ця швидкість була представлена як функція, що залежить від типу шляху, таким чином будучи дещо вищою на головних проспектах (оскільки там рідше зустрічаються світлофори та пішохідні переходи) і дещо нижчою на менших вулицях та паркових алеях.

Архів доріг Мадриду (shapefile), де міститься інформація про типи шляхів та напрямки руху по дорогах, з-поміж багатьох інших характеристик, можна завантажити на openstreetmap.org

Середня швидкість велосипеду на вулицях в зоні покриття мережі BiciMAD

Середня швидкість велосипеду на вулицях в зоні покриття мережі BiciMAD

Створення набору даних, що б симулював переміщення на метро, є більш складною задачею. Справді, коли житель міста вирішує скористатись метрополітеном – йому необхідно пішки дістатись до найближчої станції метро, спуститись під землю, провести кілька хвилин в очікування поїзда, доїхати до потрібної станції (часом з пересадкою на іншу лінію), а після прибуття на станцію призначення – вийти з метро і, нарешті, пішки дійти до кінцевого пункту призначення. Це все пожливо успішно промоделювати використавши набори даних, проте для цього необхідно використати модель з двома типами транспорту. З одного боку, частина маршруту долається пішки, з середньою швидкість 4 км/год (з врахуванням можливих зупинок на світлофорах). Ця швидкість також є характерною на відрізках при входах та виходах з метро, перонах на станціях, та при пересадках з одної лінії на іншу. З іншого боку, маємо чіткий план ліній метро і його середню швидкість з врахуванням зупинок, що, згідно з даними регіональної транспортної компанії Мадриду (Consorcio Regional de Transportes de Madrid), становить:

Середня швидкість всіх ліній Метро. Джерело: Consorcio Regional de Transportes

Середня швидкість всіх ліній Метро. Джерело: Consorcio Regional de Transportes

Щоб наблизити нашу симуляцію переміщень в метро до реальності, необхідно також вказати час очікування поїду на пероні, для цього ми додаємо 3 хвилини щоразу при переході на нову лінію метро впродовж нашої уявної подорожі. Саме такою є оцінка середнього часу очікування в метро.

Лінії, станції, пересадки Метро у межах зони покриття сервісу BiciMAD

Лінії, станції, пересадки Метро у межах зони покриття сервісу BiciMAD

Створивши, таким чином, потрібну нам модель, можемо розрахувати маршрути переміщення з одної точки міста в іншу, й переконатись, що наша оцінка часу переміщення по цим маршрутам є дуже близькою до тих значень, які ми можемо отримати з використанням Google Maps.

Порівняння BiciMAD і Метро

Створивши на базі наборів даних нашу модель, ми можемо провести порівняння між цими двома видами транспорту. Для цього ми обрали три найбільш важливих пересадочних вузла в межах площі, покритої станціями прокату BiciMAD (станції Sol, Moncloa й Atocha), і розрахували зони доступності за певний проміжок часу. Результати представлені на наступних схемах:

Площа 20-ти хвилинної доступності міста від станції Sol з використанням метро

Площа 20-ти хвилинної доступності міста від станції Sol з використанням метро

Площа доступності міста з використанням велосипедів BiciMAD за час до 20 хвилин

Площа доступності міста з використанням велосипедів BiciMAD за час до 20 хвилин

Подивившись на ці мапи, можна побачити, що ступінь доступності BiciMAD є набагато вищим у порівнянні з мадридським Метро. Таким чином, покривання міста сервісом електровелосипедів є помітно більш ефективним, ніж підземкою. З іншого боку, взявши до уваги особливості району, використаного нами для розрахунків швидкості двох видів транспорту, бачимо, що для BiciMAD карта доступності представляє собою концентричні області, в той час як 20-ти хвилинна доступність певної точки на метро дуже залежить від лінії метро та можливістю швидко потрапити з неї на станцію Sol.

Швидкість, що забезпечується нам обома видами транспорту, може бути легко оцінена та порівняна з цих наведених мап. Очевидно, що час, необхідний для поїздки до певної вулиці в межах дослідженої зони, є меншим для BiciMAD. Зі станції велопрокату біля виходу з метро Sol можливо доїхати до 118 з 123 інших странцій велопрокату BiciMAD (першої черги) не більш ніж за 15 хвилин.

Якщо ми проведемо аналогічне порівняння для станцій Moncloa й Atocha, перевага у покритті та швидкості з використанням велосипедів BiciMAD залишиться такою ж очевидною у порівнянні з Метро.

image013

Порівняння 20-ти хвилинної доступності використовуючи метро (зліва) та BiciMAD (справа) зі станції Atocha (натисніть на зображення для збільшення)

 

Порівняння 20-ти хвилинної доступності використовуючи метро (зліва) та BiciMAD (справа) зі станції Moncloa (натисніть на зображення для збільшення)

Порівняння 20-ти хвилинної доступності використовуючи метро (зліва) та BiciMAD (справа) зі станції Moncloa (натисніть на зображення для збільшення)

Отже, ми довели, що для кожної з пересадочних станцій територія 20-ти хвилинної доступності є помітно більшою при використанні BiciMAD, аніж Метро, незважаючи на те, що цей вид транспорту є найбільш популярним та до цього моменту вважався найбільш швидким поміж жителів Мадриду.

Ми вже давно знаємо, що велосипед – більш дешевий, екологічний та здоровий вид транспорту. А зараз ми також довели, що він до того ж ще і найбільш швидкий для пересування містом.

А чого чекаєш ти, щоб почати їздити на велосипеді у своєму місті?

Джерело cartovision.es
Переклад Богдан Лепявко

У вашому місті сталася велосипедна подія? Ви хочете поділится велосипедною інформацією з містами України? Публікуйте новини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту! Надсилайте інформацію на адресу tanenkaa@gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved