Катання на велосипеді та голландці: невпинно зростаюча любов

Новий звіт Голландського Інституту знань з управління мобільністю (рухливістю) (KiM) містить поглиблений аналіз про статус-кво активних видів переміщення в Нідерландах – катання на велосипеді та ходіння пішки. Назва доповіді є дуже красномовною: «Катання на велосипеді та ходіння пішки – це мастило нашої мобільності»

Насамперед наведемо декілька цифр щодо стану активних видів діяльності: на  велосипед та ходіння пішки припадає 47% всіх поїздок, які здійснили голландці; вони витрачають близько 1/3 частини часу подорожі на активний режим і покривають біля 1/10 кілометражу відстані, використовуючи велосипед чи йдучи пішки. З точки зору видів транспорту, Швейцарія пішла ще далі у світі OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку) через високу частку режиму ходьби, говориться в доповіді. Голландці є безперечним лідером за часткою використання велосипеду (27%), але ходять пішки вони відносно менше.

Тенденції

Обидва види активної діяльності продовжили зростання в Нідерландах за останні 10 років (2004-2014): катання на велосипеді +9% км, ходіння пішки +13% км. Близько 1\3 частини зростання обох видів активності можна пояснити зростанням кількості населення. Але окрім цього, голландці також збільшили відстань, яку вони долають за допомогою велосипеду: згідно національного офісу статистики CBS (Central Bureau of Statistics), кожна людина «накрутила» в 2014 році, вперше, в середньому більше ніж 1 000 км – 1 018 км, щоб бути точніше.

У доповіді КіМ обговорюється низка соціально-економічних характеристик, які впливають на використання велосипеду, включаючи вік, стать, розмір доходу, розмір будинку чи квартири, етнічну приналежність та конфесію. Більшість із висновків ще очікуються, наприклад те, що з усіх вікових груп найбільше користуються велосипедом люди у віці від 12 до 17 років. Цікавою новиною стало те, що протестанти крутять педалі частіше, ніж католики, а останні частіше ходять пішки. Не викликає здивування, що триваючий процес урбанізації робить свій внесок у збільшення використання велосипеду: за останні 20 років частка урбаністичного населення виросла з 39 до 48% і в цьому причина зростання використання велосипеду до 22%. У той самий час сільське населення скоротилося з 39 до 32% і використання велосипеду, відповідно, зменшилося на 9%.

Середня відстань дім-робота для велосипедистів (ліворуч) і для велосипедістів, які замінюють машину на байк для пов᾽язаних цілей (праворуч). Джерело: Fietsberaad

Е-Мобільність

Успіх електро-велосипедів робить значний внесок у зростання використання велосипедів у Нідерландах. У 2014 році близько 1 з 5 проданих велосипедів були електричними; на їх частку припадає близько 12% всього велосипедного кілометражу. Середня довжина поїздки 5,6 км або у 1,5 рази довше, ніж на звичайному велосипеді. Для поїздок дім-робота люди готові долати довші відстані ніж для всіх інших цілей поїздок разом узятих. На звичайному велосипеді середня відстань становить  4,5 км, на електро-велосипеді – 7,6 км. Ті, хто щоденно їздять на роботу та міняють свої машини на користь звичайного велосипеду, накручують в середньому 9,8 км та 11,7 км на електровелосипеді. Більшість голландців готові долати навіть 15 км на елетробайку до роботи (7,5 км на звичайному велосипеді).

Перспективи подальших зрушень  

У доповіді КіМ не робиться жодних припущень щодо того, яка кількість поїздок може бути потенційно здійснена за допомогою велосипеду. Однак зроблено висновок, що електровелосипеди – по розширенню спектру, який може бути покрито – це не просто новий тип велосипеду, він сильно змінює можливості мобільності користувачів.

Різні дослідження ( Nederland Fietsland, Artgineering, in opdracht van het College van Rijksadviseurs) обчислили, що використання велосипеду є потенційним для здійснення щоденних поїздок на роботу, а також базуються на припущенні , що 15 км – це реальний середній діапазон для поїздки на велосипеді. 61% голландських працівників живуть на відстані  15 км від їхнього місця роботи, 25% працюючих вже використовують велосипед для того, щоб дістатися роботи.  Поїздки на велосипеді все ще мають потенціал 36% відсоткових пунктів серед видів транспорту для поїздок на роботу на відстань до 15 км.

61% працюючих живуть в межах 15 км від роботи, 25% всіх працівників їздять на роботу на велосипеді, 36% – потенційне збільшення велосипедистів

 

Інтермодальність

Іншою дуже популярною у Нідерландах можливістю бути мобільним є комбінація велосипед + залізниця. Неймовірні 50% усіх пасажирів залізниці добираються до залізничної станції велосипедом. Запорукою цього успіху є кількість велопарковок на залізничних станціях, адже за їх кількістю Нідерланди посідають друге місце у Європі. Так, починаючи з 1999 року, на 400 залізничних станціях країни було встановлено близько 300 тис. місць для паркування велосипедів (див. https://www.prorail.nl/pers/persberichten/meer-ruimte-voor-fietsers-door-fietsparkeersysteem). За інформацією джерела, у найближчі роки буде досягнуто показника в півмільйона.

Фактори успіху

Чому велосипедний рух у Нідерландах набув такого приголомшливого розвитку? Дослідження вказують на, здавалося б, недостатню кількість факторів успіху, що пов`язано з неповним остаточним аналізом досягнутих показників. Разом з тим, нещодавний звіт, складений Хармсом та Бертоліні (2015), ідентифікує набір показників, які визначаються як фактори успіху. Це зокрема:

  • збільшення привабливості використання велосипеду завдяки кращій у якісних та кількісних вимірах інфраструктурі (технологічний вимір);
  • впровадження перешкод для використання автомобілів, зокрема шляхом більш жорстких обмежень щодо паркувальних майданчиків (технологічний вимір);
  • хороша організація та реалізація політики, як то постановка реальних цілей, стимуляція участі мешканців, можливість експериментування при прийнятті рішень;
  • маркетинг, комунікація та навчання, зокрема навчання мобільності для дітей;
  • врахування специфічних диференційованих соціально-економічних та просторових характеристик місцевості, міст, містечок, окремих територій.

Що вдосконалювати

Вищезазначений звіт також посилається на дослідження/статті, в яких обраховані показники економічної користі велосипедного руху. Це, зокрема, звіт ECF (Європейська федерація велосипедистів) 2013 року щодо економічних переваг вело-руху в Єврозоні. Однак, у звіті висловлюється жаль щодо того, що методика аналізу економічної доцільності (cost-benefit analyses або CBA) для проектів велосипедної інфраструктури не настільки розвинена як для інфраструктури, призначеної для моторизованого транспорту, і тому ця методика дотепер рідко застосовувалася.

На національному рівні

Як зазначено авторами звіту, з 2007 року за транспортну політику та політику мобільності, включаючи велосипедний рух, несуть відповідальність місцеві та регіональні органи влади. Однак, це не означає що уряд на найвищому рівні має повністю самоусуватися від управління сферою велосипедного руху. У звіті перелічено 4 приклади участі влади на національному рівні, включаючи збір якісніших даних щодо використання велосипедів, надання фінансової допомоги у будівництві велосипедної інфраструктури в рамках національної програми зменшення заторів (“Beter Benutten”), або фінансування створення паркувальних місць для велосипедів на залізничних станціях. Мають місце й такі ініціативи як “Тур-де-Франс”, в рамках яких відбувається обговорення щодо того, яку роль може відігравати влада усіх рівнів у просуванні велосипедного руху.

Нідерланди – переважно велосипедна країна?

Звіт завершується посиланням на так званий «велосипедний барометр», розроблений Європейською Федерацією Велосипедистів (ECF), відповідно до якого Нідерланди у 2015 році посіли 2 місце, поступившись Данії, тоді як у 2013 році обидві країни ділили лідерське становище.

У ECF вважають, що Нідерланди знову відвоюють собі першу позицію. Причому до 3-го звіту, який, скоріше за все, буде оприлюднений перед початком конференції “Velo-city 2017”, що відбудеться у місцевості Arnhem-Nijmegen (Нідерланди). Головування Нідерландів у Євросоюзі в першій половині 2016 року буде ідеальним періодом для демонстрації усім європейським країнам, чому Нідерланди – закохані у велосипед.

 

Переклад Олександра Дрига, Олександр Лопатюк
Джерело ecf.com

У вашому місті сталася велосипедна подія? Ви хочете поділится велосипедною інформацією з містами України? Публікуйте новини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту! Надсилайте інформацію на адресу tanenkaa@gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved