Безпечна інтеграція велосипеда в транспортну систему міста – досвід Берліна

Дві країни – Голандію та Німеччину – найчастіше ставлять у приклад, коли йдеться про інтеграцію велоінфраструктури до транспортної системи міста. Про те, чому велосипедисти у Берліні є рівноправними учасниками дорожнього руху та що дає їм відчуття безпеки як на велошляхах, так і на дорогах, розповіла під час “Велофоруму” Катаріна Георге, міська планувальниця, яка вже кілька місяців консультує Департамент містобудування та архітектури Київської мерії.

Не дивуйтеся, та в 70-80-их роках Берлін був містом, де домінували машини, а велосипедистів на дорогах було дуже мало. Пройшли десятки років, протягом яких німці працювали над розвитком стратегії інтеграції велосипедного руху у міську транспортну систему. Зараз у Берліні реалізовується декілька велосипедних програм. Першу почали спроваджувати ще 10 років тому – у 2004-му, а нова, про яку йтиметься нижче, стартувала у 2014.

Катаріна коротко резюмувала суть нової програми так: «По-перше, це нові привабливі велошляхи вздовж головних транспортних артерій, якими велосипедист може безпечно проїхати туди, куди йому потрібно. По-друге, зараз триває робота над розширенням паркувальної спроможності для велосипедів біля муніципальних будівель та станцій міського рейкового транспорту. Але найголовніше досягнення нової програми – це вдосконалення регулювання транспортної системи (по суті, зміни до ПДР), мета яких зробити рух на велосипеді по Берліну зручним та безпечним».

Перед впровадженням заходів цієї програми відбувається обговорення, за участі усіх причетних сторін: міських активістів, адміністрації міста, поліції, представників громадського транспорту, інженерів, представників велосипедних громадських організацій.

Тепер про те, яких конкретних результатів вдалося досягти Берліну у рамках нової велопрограми.

Безпека та комфорт у цифрах виражається наступним чином: наразі 72% вулиць у Берліні мають максимально допустиме обмеження швидкості 30 км/год, що робить пересування вулицею безпечним для пішоходів та велосипедистів. Велосипедисти мають у розпорядженні 1400 км велошляхів, які прокладені паралельно до основних автодоріг, ще 400 км велошляхів проходять через зелені зони. Існує 27 000 паркомісць для велосипедів біля станцій метро та залізниці, а також муніципальний велопрокат із достатньою кількістю велосипедів та станцій, який покриває все місто. Далі – детальніше.

Pic1

Велошляхи Берліна

Берлін щільно покритий мережею міських велошляхів. Крім того, через столицю пролягають важливі загальноєвропейські маршрути (наприклад, до Копенгагену). Також у Берліні є особливий кільцевий веломаршрут. Він пролягає вздовж місця, де раніше стояла Берлінська стіна (комплекс ізолюючих споруд, який розділяв столицю Німеччини на Східний та Західний Берлін з 1961 до 1989 року). Цей маршрут є водночас як туристичним, так і символічним для самих мешканців міста.

Pic2

У Берліні існує щонайменше 6 типів велошляхів. На дорогах зі змішаним рухом (1), яких у Берліні приблизно ¾ від числа усіх доріг, максимально допустиму швидкість руху знижено до 30 км/год.

Таким чином, спільний рух велосипедистів та автомобілів є безпечним і немає потреби у окремій велодоріжці – велосипедисти просто їдуть по дорозі. На тих дорогах, де швидкість руху машин вища, рух велосипедистів організовано у один із способів: окремі велодоріжки збоку тротуару (2) або велосмуга біля крайньої правої автомобільної полоси на дорозі (3). Коли така велосмуга відділена від дороги пунктирною лінією, то це означає, що машини можуть перетинати або паркуватися на велосмузі (але тільки таким чином, щоб не обмежувати рух велосипедистів). На думку Катаріни, це некоректний дозвіл, який має бути у майбутньому скасований.

Pic3

Також, у Берліні дозволений рух велосипедистів у смузі для громадського транспорту (4). Це зручно, вважає експертка, адже автобус ходить із певною періодичністю (а не постійно), тому велосипедист має достатньо місця для проїзду.

У Берліні існують дороги, де пріоритет у русі належить виключно велосипедистам (5), а автомобілі можуть паркувати лише жителі будинків відповідного району по краях смуг. Крім того, на деяких односторонніх дорогах дозволений зворотній велосипедний рух (6).

Інтеграція велосипеда з громадським транспортом

Важливим кроком до повноцінної інтеграції велосипеда до транспортної системи міста є поєднання його із іншими видами громадського транспорту, а саме дозвіл та відповідні умови для перевезення велосипеда у автобусах, трамваях, метро та електричках. Коли така можливість доступна, житель міста може комбінувати різні види транспорту і, в результаті, подолати довшу дистанцію зручним для себе способом. У Берліні така опція доступна. Катаріна живе у Києві вже декілька місяців – вона консультує Департамент містобудування та архітектури міської адміністрації. На її думку, для Києва інтеграція велосипеда із іншими видами громадського транспорту є необхідною, адже так столичні мешканці зможуть діставатися на потрібні їм відстані у великому місті, не використовуючи при цьому приватний автомобіль.

Pic4

Для того, щоб велосипед було легко поєднувати із залізницею, у Берліні, як і в інших великих містах Німеччини, є достатня кількість велопарковок неподалік центральних станцій метро та вокзалів, щоб велосипедисти могли залишати там свої велосипеди, а далі рухатися потягами.

Також, якщо у Вас немає власного велосипеда, то є можливість взяти його на прокат прямо на станції, куди ви приїхали. У Берліні, Гамбурзі, Мюнхені та інших великих містах, такі станції муніципального велопрокату є в різних частинах міста. Процедура оренди проста – необхідно мати смартфон та банківську картку. На телефон приходить код, який потрібно ввести на стійці, щоб велосипед відстібнуся, а залишити його можна на наступній найближчій стійці.

Pic5 (1)

Правила дорожнього руху та дорожня розмітка

В рамках нової велосипедної програми було введене нове правило, яке регулює рух велосипедистів. До недавнього часу в Німеччині велосипедист був зобов’язаний їхати по велодоріжці, якщо вона йде вздовж дороги, і, відповідно, не мав права їхати по дорозі. Тепер це правило скасували і велосипедист може сам вирішувати, користуватися йому дорогою чи велодоріжкою. Таке рішення Катаріна вважає великим досягненням. По-перше, велосипедист відчуває себе вільним, а по-друге, у холодну пору року велодоріжки та тротуари не завжди встигають вчасно розчистити від снігу, тому рух велосипеда по них може бути ускладнений.

Ще один захід, який значно підвищує рівень безпеки велосипедиста на дорозі – це винесення зони зупинки велосипедистів на світлофорі перед автомобілями – для цього є спеціальна розмітка. Ці зміни були запроваждені для того, щоб машини (в тому числі ті, які повертають праворуч) могли бачити велосипедистів, щоб вони не потрапляли до «сліпої зони», коли велосипедист зупиняється на світлофорі таким чином, що не потрапляє до зони, яка відображається у боковому склі автомобіля. Також, у Берліні велосипедисти мають свій власний світлофор. Тобто, вони не починають рух разом із машинами або пішоходами, а мають свій власний сигнал – для них зелене світо вмикається трохи раніше, ніж для інших учасників руху. Крім того, на берлінських дорогах є спеціальні жовті блимаючі світлові знаки для вантажівок, які заздалегідь сповіщають водіїв про велопереїзд. Це також суттєвим чином підвищує безпеку на дорозі, адже водію із високої вантажівки не завжди видно велосипедиста, а сигнал загострить його увагу на місці, де велосипедист може з’явитися.

Pic6

На завершення свого огляду актуальних практик регулювання велоруху у Берліні, Катаріна Георге наголосила на тому, що всі заходи нової велосипедної програми у Берліні підкріплені контролем дорожньої поліції за поведінкою на дорозі як велосипедистів, так і водіїв автомобілів і висловила сподівання, що досвід Берліну буде корисним українським активістам та планувалькам у роботі із інтеграції велосипеду до транспортної системи міста.

Текст за мотивами презентації – Дарина Пирогова, для velotransport.info

Більше про “Велофорум” – veloforum.org

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved