«Вело-Франківськ»: велоактивісти, не бійтесь мріяти!

Станіславів (так раніше називався Івано-Франківськ) на початку ХХ століття — це місто, в якому містяни прогулюються вулицями, п’ють каву та не відчувають дискомфорту від засилля машин.

Івано-Франківськ сьогодні — це переповнений приватними автомобілями центр міста, із запаркованими вулицями та тротуарами, у якому навіть можна почути думку про те, що «Люди заважають водіям їздити». Що ж пішло не так і як франківці намагаються це змінити?

Громадська організація «Вело-Франківськ», яка активно діє у місті з 2014 року, пропонує місцевій владі свої варіанти вирішення транспортних проблем міста. ВелоФранківці розповіли учасникам Велофоруму у Кривому Розі про те, як Франківськ завойовує звання велостолиці України, чому навіть маленькі зміни є важливими та як проста розмітка може позитивно впливати на поведінку учасників дорожнього руху.

Частина 1. Перерозподіл вуличного простору: велопланування та розумна розмітка в Івано-Франківську

Чому Івано-Франківськ — це велосипедне місто? Розвитку велоруху у Франківську сприяє чимало факторів:

 • компактність міста (середня відстань переміщень не перевищує 3 км);
 • рівнинний рельєф;
 • популярність велосипедa (підрахунки показують, що кількість велосипедистів збільшується, як і використання велосипеду не в рекреаційних, а у транспортних цілях щодня);
 • невідворотність (налагоджений діалог з місцевою владою, спільно розроблено велосипедну програму міста)

Згідно Програми розвитку велоінфраструктури, що затверджена рішенням Виконкому та сесією Міської ради, у Франківську у найближчі 5 років мають збудувати 102 км велошляхів. Схема міста включає велоінфраструктуру на:

 • кільцевих вулицях;
 • радіальних вулицях;
 • вулицях, що не потребують велоінфраструктури.
Планова схема велошляхів міста згідно «Програми розвитку велосипедної інфраструктури та популяризації велосипедного руху в місті Івано-Франківську на 2015-2020 роки»

Планова схема велошляхів міста згідно «Програми розвитку велосипедної інфраструктури та популяризації велосипедного руху в місті Івано-Франківську на 2015-2020 роки»

«Вело-Франківськ» надає свої пропозиції не лише стосовно розвитку велоінфраструктури міста.

Ось кілька прикладів проектів, вже успішно реалізованих у Франківську.

Приклад 1. Нанесення спеціальної розмітки на одному з перехресть у центрі міста, де завжди був утруднений рух пішоходів, адже вулиця була запаркована.

Ситуація з перетином вулиці для пішоходів та велосипедистів суттєво покращилась. «Але це була таблеточка перед великою операцією», — говорить архітектор Андрій Коман, член команди «Вело-Франківська».

Нова розмітка: нанесено велопереїзд

Нова розмітка: нанесено велопереїзд

Приклад 2. Активісти пішли далі. Вони запропонували нову схему розмітки організації дорожнього руху на перехресті вулиць Лепкого і Гаркуші, погодили її з ДАІ.

Процес адаптації у водіїв до нової розмітки тривав 1-3 тижні. Результат: безпека дорожнього руху на перехресті підвищилась, проїзд став більш зрозумілим для водіїв, адже розмітка чітко вказує, хто кого має пропустити.

Нова розмітка допомагає підвищити безпеку руху

Нова розмітка допомагає підвищити безпеку руху

Приклад 3. Підсвітка пішохідних переходів. Наразі у Франківську є три підсвічених переходів, що значно підвищує безпеку при перетині вулиці у темний час доби.

Приклад 4. Проект «Велосипедна Галицька». Пропозицію щодо облаштування велоінфраструктури

на цій вулиці розробили велоактивісти. Початково там планувались двосторонні велодоріжки з

обох сторін вулиці, але потім вони відмовились від цієї ідеї. На сьогодні з міського бюджету

виділено кошти на облаштування велодоріжки з однієї сторони вулиці.

Картинки з велодоріжками були намальовані у «Пейнті», але наробили великого шуму в інтернеті.

Всі їх обговорювали.

Пропозиція щодо облаштування велодоріжок на Галицькій

Пропозиція щодо облаштування велодоріжок на Галицькій

Проект реконструкції вулиці з урахуванням велоінфраструктури

Проект реконструкції вулиці з урахуванням велоінфраструктури

Перші три приклади невеликих проектів, які вдалося реалізувати, дали можливість отримати фінансування на реалізацію більших проектів. Окрім того, у «ВелоГалицькій» вдалося добитися перенесення розмітки пішохідного переходу, що мав бути облаштований, згідно ДБН, таким чином, що для того, щоб перейти 9-метрову вулицю, необхідно було зробити 50-метровий гак.

Приклад 5. Затверджено проект реконструкції перехрестя вулиць Коновальця і Академіка Сахарова, у якому передбачено навіть нанесення велобоксів. Проект буде реалізовано найближчим часом.

Досвід «Вело-Франківська»:

1. Почніть з малого. Почавши з невеликих проектів, можна отримати перший досвід як співпраці з муніципалітетом, так і в подальшому отримати можливості для реалізації масштабніших проектів.

2. Кадри вирішують все:). Це означає, що скрізь є адекватні люди, які хочуть виконувати свою роботу добре. Важливо пояснити їм, чому те, що ви пропонуєте щодо змін у місті, є корисним для всіх.

3. Візуалізуйте своє бачення. Люди люблять картинки. Часто у своїй уяві мешканці міста не можуть уявити, що на вулиці може бути достатньо місця для велоінфраструктури, технічної/зеленої зони, пішоходів та вхідних груп магазинів. Хай навіть картинки будуть намальовані не на найвищому рівні, але вони обов’язково викличуть реакцію у людей.

4. Вихід є завжди. Із ситуації з відсутністю чи недосконалістю законодавства (наприклад, ДБН чи ПДР) також. Якщо певні поняття щодо організації дорожнього руху чи велоінфраструктури відсутні або прописані нечітко, їх можна замінити чи назвати якось по-іншому, таким чином, питання буде вирішено швидше і простіше, а закон не буде порушено.

5. Люди швидко звикають до комфорту. Мешканці адаптуються до змін набагато швидше, якщо ці зміни роблять їх перебування у місті зручнішим.

Презентація: http://www.slideshare.net/nazarrohiv/ss-53870345

Частина 2. РЕ-креація набережної ім. В. Стефаника в Івано-Франківську

Набережна ім. В. Стефаника — це дорога національного значення (є частиною траси Мукачево-Львів), протяжністю у межах міста 4,5 км, що з’єднує райони БАМ та Пасічна. Ідея облаштування велодоріжки вздовж річки Бистриці виникла в головах активістів «Вело-Франківська» задовго до початку капітального ремонту вулиці, який розпочали у жовтні 2014 року. Обговорення концепції проекту почалося ще навесні 2014-го, а перші схеми та візуалізації з’явилися наприкінці літа того ж року.

Вже після початку реконструкції вулиці велоактивісти з’ясували, що у плані капітального ремонту не враховано велоінфраструктуру. «ВелоФранківці» звернулись до директора департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури листом, у якому виклали свої пропозиції по вул. Набережній. І їм пощастило. При чому, кілька разів. З часом на них вийшли представники фірми-субпідрядника, які виявили бажання облаштувати необхідну велоінфраструктуру на Набережній. Так, в проект, що вже був не лише затверджений, але й почато його реалізацію, було внесено суттєві зміни. Цю #перемогу ще важко назвати остаточною, адже наразі на Набережній відбуваються будівельні роботи. Велоактивісти мало не щодня перевіряють хід робіт та їхню якість.

Набережна ім. В. Стефаника: було…

Набережна ім. В. Стефаника: було…

…і як буде :)

…і як буде 🙂

Будівництво велодоріжки під контролем.

Будівництво велодоріжки під контролем.

Наостанок, кілька порад велоактивістам від команди «Вело-Франківська»:

 1. Не бійтесь мріяти.
 2. Мисліть масштабно.
 3. Надайте форму своїй ідеї.
 4. Зробіть її актуальною.
 5. Знайдіть однодумців та реалізуйте ідею.
Команда «Вело-Франківська»: Ігор Сенчук, Мирослав Федорків, Назарій Рогів, Андрій Коман.

Команда «Вело-Франківська»: Ігор Сенчук, Мирослав Федорків, Назарій Рогів, Андрій Коман.

Текст: Ірина Садовнікова, для velotransport.info

Більше про Велофорум: veloforum.org

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2021 All Rights Reserved