Станіславів (так раніше називався Івано-Франківськ) на початку ХХ століття — це місто, в якому містяни прогулюються вулицями, п’ють каву та не відчувають дискомфорту від засилля машин.
Івано-Франківськ сьогодні — це переповнений приватними автомобілями центр міста, із запаркованими вулицями та тротуарами, у якому навіть можна почути думку про те, що «Люди заважають водіям їздити». Що ж пішло не так і як франківці намагаються це змінити?
Громадська організація «Вело-Франківськ», яка активно діє у місті з 2014 року, пропонує місцевій владі свої варіанти вирішення транспортних проблем міста. ВелоФранківці розповіли учасникам Велофоруму у Кривому Розі про те, як Франківськ завойовує звання велостолиці України, чому навіть маленькі зміни є важливими та як проста розмітка може позитивно впливати на поведінку учасників дорожнього руху.
Частина 1. Перерозподіл вуличного простору: велопланування та розумна розмітка в Івано-Франківську
Чому Івано-Франківськ — це велосипедне місто? Розвитку велоруху у Франківську сприяє чимало факторів:
- компактність міста (середня відстань переміщень не перевищує 3 км);
- рівнинний рельєф;
- популярність велосипедa (підрахунки показують, що кількість велосипедистів збільшується, як і використання велосипеду не в рекреаційних, а у транспортних цілях щодня);
- невідворотність (налагоджений діалог з місцевою владою, спільно розроблено велосипедну програму міста)
Згідно Програми розвитку велоінфраструктури, що затверджена рішенням Виконкому та сесією Міської ради, у Франківську у найближчі 5 років мають збудувати 102 км велошляхів. Схема міста включає велоінфраструктуру на:
- кільцевих вулицях;
- радіальних вулицях;
- вулицях, що не потребують велоінфраструктури.

Планова схема велошляхів міста згідно «Програми розвитку велосипедної інфраструктури та популяризації велосипедного руху в місті Івано-Франківську на 2015-2020 роки»
«Вело-Франківськ» надає свої пропозиції не лише стосовно розвитку велоінфраструктури міста.
Ось кілька прикладів проектів, вже успішно реалізованих у Франківську.
Приклад 1. Нанесення спеціальної розмітки на одному з перехресть у центрі міста, де завжди був утруднений рух пішоходів, адже вулиця була запаркована.
Ситуація з перетином вулиці для пішоходів та велосипедистів суттєво покращилась. «Але це була таблеточка перед великою операцією», — говорить архітектор Андрій Коман, член команди «Вело-Франківська».
Приклад 2. Активісти пішли далі. Вони запропонували нову схему розмітки організації дорожнього руху на перехресті вулиць Лепкого і Гаркуші, погодили її з ДАІ.
Процес адаптації у водіїв до нової розмітки тривав 1-3 тижні. Результат: безпека дорожнього руху на перехресті підвищилась, проїзд став більш зрозумілим для водіїв, адже розмітка чітко вказує, хто кого має пропустити.
Приклад 3. Підсвітка пішохідних переходів. Наразі у Франківську є три підсвічених переходів, що значно підвищує безпеку при перетині вулиці у темний час доби.
Приклад 4. Проект «Велосипедна Галицька». Пропозицію щодо облаштування велоінфраструктури
на цій вулиці розробили велоактивісти. Початково там планувались двосторонні велодоріжки з
обох сторін вулиці, але потім вони відмовились від цієї ідеї. На сьогодні з міського бюджету
виділено кошти на облаштування велодоріжки з однієї сторони вулиці.
Картинки з велодоріжками були намальовані у «Пейнті», але наробили великого шуму в інтернеті.
Всі їх обговорювали.
Перші три приклади невеликих проектів, які вдалося реалізувати, дали можливість отримати фінансування на реалізацію більших проектів. Окрім того, у «ВелоГалицькій» вдалося добитися перенесення розмітки пішохідного переходу, що мав бути облаштований, згідно ДБН, таким чином, що для того, щоб перейти 9-метрову вулицю, необхідно було зробити 50-метровий гак.
Приклад 5. Затверджено проект реконструкції перехрестя вулиць Коновальця і Академіка Сахарова, у якому передбачено навіть нанесення велобоксів. Проект буде реалізовано найближчим часом.
Досвід «Вело-Франківська»:
1. Почніть з малого. Почавши з невеликих проектів, можна отримати перший досвід як співпраці з муніципалітетом, так і в подальшому отримати можливості для реалізації масштабніших проектів.
2. Кадри вирішують все:). Це означає, що скрізь є адекватні люди, які хочуть виконувати свою роботу добре. Важливо пояснити їм, чому те, що ви пропонуєте щодо змін у місті, є корисним для всіх.
3. Візуалізуйте своє бачення. Люди люблять картинки. Часто у своїй уяві мешканці міста не можуть уявити, що на вулиці може бути достатньо місця для велоінфраструктури, технічної/зеленої зони, пішоходів та вхідних груп магазинів. Хай навіть картинки будуть намальовані не на найвищому рівні, але вони обов’язково викличуть реакцію у людей.
4. Вихід є завжди. Із ситуації з відсутністю чи недосконалістю законодавства (наприклад, ДБН чи ПДР) також. Якщо певні поняття щодо організації дорожнього руху чи велоінфраструктури відсутні або прописані нечітко, їх можна замінити чи назвати якось по-іншому, таким чином, питання буде вирішено швидше і простіше, а закон не буде порушено.
5. Люди швидко звикають до комфорту. Мешканці адаптуються до змін набагато швидше, якщо ці зміни роблять їх перебування у місті зручнішим.
Презентація: http://www.slideshare.net/nazarrohiv/ss-53870345
Частина 2. РЕ-креація набережної ім. В. Стефаника в Івано-Франківську
Набережна ім. В. Стефаника — це дорога національного значення (є частиною траси Мукачево-Львів), протяжністю у межах міста 4,5 км, що з’єднує райони БАМ та Пасічна. Ідея облаштування велодоріжки вздовж річки Бистриці виникла в головах активістів «Вело-Франківська» задовго до початку капітального ремонту вулиці, який розпочали у жовтні 2014 року. Обговорення концепції проекту почалося ще навесні 2014-го, а перші схеми та візуалізації з’явилися наприкінці літа того ж року.
Вже після початку реконструкції вулиці велоактивісти з’ясували, що у плані капітального ремонту не враховано велоінфраструктуру. «ВелоФранківці» звернулись до директора департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури листом, у якому виклали свої пропозиції по вул. Набережній. І їм пощастило. При чому, кілька разів. З часом на них вийшли представники фірми-субпідрядника, які виявили бажання облаштувати необхідну велоінфраструктуру на Набережній. Так, в проект, що вже був не лише затверджений, але й почато його реалізацію, було внесено суттєві зміни. Цю #перемогу ще важко назвати остаточною, адже наразі на Набережній відбуваються будівельні роботи. Велоактивісти мало не щодня перевіряють хід робіт та їхню якість.
Наостанок, кілька порад велоактивістам від команди «Вело-Франківська»:
- Не бійтесь мріяти.
- Мисліть масштабно.
- Надайте форму своїй ідеї.
- Зробіть її актуальною.
- Знайдіть однодумців та реалізуйте ідею.
Текст: Ірина Садовнікова, для velotransport.info
Більше про Велофорум: veloforum.org