Збільшуємо міський простір: про день ПАРКування

Створення тимчасового відкритого громадського  простору… лише одне паркувальне місце за раз.

День ПАРКування – щорічна подія, де громадяни, художники та активісти об’єднуються для тимчасового перетворення паркомісць у “ПАРКувальні” простори: тимчасові громадські місця. Проект розпочався у 2005 році, коли Rebar , дизайн-студія з Сан-Франциско,  перетворила одне паркомісце на тимчасовий громадський парк в центрі Сан-Франциско. Відтоді День ПАРКування перетворився на глобальний рух, в якому беруть участь як організації, так і окремі люди (діючі незалежно від Rebar, але дотримуючись встановлених правил та принципів), створюючи нові форми громадського простору в міських умовах по всьому світу.

Місія Дня ПАРКування – привернути увагу до необхідності збільшення відкритого міського простору, створення дискусії, як суспільний простір утворюється і виокремлюється, поліпшення якості проживання людини в місті.

Коротка історія Дня ПАРКування

Оригінальний проект студії Rebar  у 2005 році перетворив одне паркувальне місце в тимчасовий громадський парк в районі Сан-Франциско, в якому не вистачає громадського простору. Більша частина відкритого простору в Сан-Франциско використовується для руху та паркування машин, у той час як лише маленька частка призначена для громадських потреб. Сплачуючи за парковку Ви орендуєте міську нерухомість на короткий час. Проект День Паркування був створений, щоб дослідити діапазон заходів що можна провести в цей короткий час, і випробувати цінності, які створють громадський простір.

Оригінальний ПАРК простояв дві години – термін оренди, що можна оплатити за один раз. Коли сплинув час, ми скатали дерен, прибрали лавки і дерево, гарно прибрали після себе. Через кілька тижнів, як одне знакове фото нашого «втручання» вже подорожувало по всій мережі, Rebar почали отримувати запити на створення проектів в інших містах. Замість копіювання проекту, ми вирішили просувати проект як «відкритий», і написали інструкцію, як  створювати свої власні парки без активної участі Rebar. Таким чином, “День ПАРКування” розпочав свій шлях.

День ПАРКування був адаптований для вирішення різних соціальних проблем у різних міських умовах по всьому світу, і проект продовжує розширюватися та розвиватися. В останні роки, учасники створили безкоштовні медичні клініки, посадили тимчасові міські ферми, проводили екологічні демонстрації, провели політичні семінари, встановили художні інсталяції, відкрили безкоштовні ремонти велосипедів і навіть провели весільний обряд! Все це в контексті найбільш скромної міської території – парковки.

І це справжня сила відкритого проекту: організатори визначають конкретні потреби і цінності суспільства і використовують подію, аби привернути увагу до проблем їх місцевого осередку -все, від експериментів і театральних постанов, політичних питань, прав трудового капіталу, охорони здоров’я та рівності шлюбу. Все це підтримує бачення Дня ПАРКування: кинути виклик існуючим уявленням громадського міського простору та розширити права і можливості людей, щоб переглянути можливості простору для потреб конкретних громад.

На додаток це досить весело, День ПАРКування допоміг переоцінити парковки в якості важливої ​​частини громадського простору – місце для щедрості, культурного самовираження, спілкування і ігор. І хоча проект є тимчасовим, ми сподіваємося, День ПАРКування надихне Вас взяти участь у суспільних процесах, які постійно змінюють міський пейзаж.

Детальніше про День ПАРКування  можна прочитати на веб-сайті Rebar, або заглибитися в теоретичні аспекти завантаживши Маніфест PARK(ing) Day Manifesto.

День ПАРКування традиційно проводиться у третю п’ятницю вересня.

День ПАРКування в Києві

Джерело parkingday.org
Переклад Олександр Іванюта

У вашому місті сталася велосипедна подія?
Ви хочете поділится велосипедною інформацією з містами України?
Публікуйте новини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту!
Надсилайте інформацію на адресу tanenkaa@gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved