7 міст, які починають позбавлятися автомобілів

Планувальники міст нарешті визнають, що вулиці мають бути спроектовані для людей, а не для автомобілів.

Після більш ніж сторічного співіснування з автомобілями, деякі міста повільно починають усвідомлювати непрактичність автомобілю в урбаністичному контексті. Причиною є не лише смог чи смерті через автокатастрофи; водіння в місті – це навіть не найпростіший спосіб пересування. Сьогодні швидкість лондонського трафіку нижча за швидкість пересічного велосипедиста чи кінного екіпажу. Жителі Лос Анджелесу щорічно проводять 90 годин з заторах. У Британії підрахували, що 106 днів життя водія йде на пошук місця для паркування. Зараз все більша кількість міст позбувається автотрафіку в деяких районах за допомогою штрафів, кращого дизайну, нових додатків, і, як у випадку Мілану, навіть доплачуючи жителям міста, щоб вони залишали автівки вдома і користувались міським транспортом. Не дивно, що зміни найшвидше відбуваються в європейських містах, які були спроектовані сотні, а то і тисячі років до винайдення автомобілю. В розтягнених американських передмістях, спроектованих для водіння, шлях до зменшення кількості автомобілів значно важчий. Кілька міст, де люблять машини, як наприклад Сідней, йдуть іншим шляхом і на деяких центральних вулицях зменшують простір для пішоходів на користь автомобілістів. Ось декілька прикладів міст-лідерів з впровадження урбаністичної культури без автомобілів.

МАДРИД

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Мадрид вже заборонив більшість видів руху по певним вулицям і цього місяця кількість зон, вільних від машин стане ще більшою. Розтягнута більш ніж на квадратну милю, ця зона буде відкрита для водіїв, які живуть в ній, але обкладе штрафом в $100+ всіх інших власників машин. Це один з кроків, що впроваджує місцева влада, ціллю якої є остаточно зробити центральний Мадрид зоною лише для пішоходів протягом наступних 5 років. 24 найжвавіших вулиць міста буде оновлено для того, щоб ними ходили пішки, а не їздили. Але автомобілістів будуть знеохочувати ще до реконструкції вулиць: вже зараз водії найбрудніших для довкілля машин мають платити більше, якщо їм потрібно припаркувати машину.

ПАРИЖ

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Минулого року, коли в Парижі підскочив рівень смогу, місто на короткий приміжок часу заборонило рух автомобілів з парними номерами. Рівень забруднення впав на 30% і зараз місто планує заохочувати водіїв не користуватись автомобілями. Мешканці міста, які не живуть у центрі, не зможуть там водити автомобілі на вихідних. Це правило, ймовірно, пошириться на весь тиждень. До 2020 року мер планує подвоїти кількість велодоріжок у місті, заборонити дизельні машини та обмежити доступ до деяких жвавих вулиць всім, крім електричних та інших машин з низьким рівнем викидів. Кількість водіїв у Парижі вже починає знижуватись. У 2001 році 40% парижан не мало своєї машини, зараз цей показник – 60%.

ЧЕНДУ

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Нове місто-супутник, що заплановане в південно-західному Китаї, може послугувати прикладом сучасного передмістя: замість плануваня, яке створює необхідність їздити автомобілем, вулиці спроектовані таким чином, що будь-якої частини передмістя можна дістатися пішки за 15 хвилин. План, розроблений архітекторами з Чикаго Адріаном Смітом та Гордоном Гілом, не закликає повністю заборонити водіння, але лише половина доріг буде дозволяти моторні транспортні засоби. Місто також буде з’єднане з більшим сусіднім містом, де є транспортні розв’язки. Більшість з очікуваного населення (80,000 осіб) зможе ходити на роботу пішки. Проект планувався до завершення в 2020, але його виконання може затягнутись через проблеми із зонуванням.

ГАМБУРГ

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Незважаючи на те, що місто не планує заборонити їзду на авто (про що невірно повідомлялося раніше), місто планує полегшити життя тих, хто не користується авто. Нова “зелена мережа”, що буде створена в найближчі 15-20 років, сполучатиме міські парки – це дозволить доїхати на велосипеді чи дійти будь-куди. Мережа покриє 40% міської площі. Місто також покриє частини переватаженого автобану A7 парками, роблячи околиці більш привітними.

ГЕЛЬСІНКІ

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Гельсінкі очікує на потік нових жителів найближчі кілька десятків років, але чим більше приїде людей, тим менше автомобілів буде дозволено на вулицях. Згідно з новим планом, місто запропонує новий дизайн, який перетворить залежні від машин передмістя в щільні спільноти, зв’язані з центром міста швидким публічним транспортом. Місто також розробляє нові мобільні сервіси для раціоналізації життя без машини. Новий додаток, який зараз тестується, дозволяє мешканцям негайно викликати велосипед чи машину спільного користування, таксі чи знайти найближчий автобус чи трамвай. Місто сподівається, що через десятиліття володіння машиною стане необов’язковим.

МІЛАН

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Задимлений Мілан тестує новий спосіб забрати машини з центру міста: якщо жителі залишають свої автомобілі вдома, вони отримують ваучери на безкоштовне користування громадським транспортом. Онлайн датчик не дозволяє обійти систему і поїхати додому в машині. Кожного дня, коли машина залишається вдома, її власник отримує ваучер ціною у вартість квитка на автобус чи трамвай.

КОПЕНГАГЕН

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Фото з сайту www.fastcoexist.com

Сорок років тому Копенгаген мав ті ж проблеми з трафіком, що й будь-яке інше велике місто. Зараз більше половини жителів їздять на роботу на велосипедах – показник у дев’ять разів вище за аналогічний в американському Портленді (штат Орегон) – місті, що має найбільшу кількість людей, що їздять на роботу на велосипеді у США. Копенгаген почав вводити пішохідні зони в центрі міста в 1960-тих. Зони вільні від автомобілів почали повільно поширюватись протягом наступних кількох десятиліть. Зараз місто має більше 200 миль велодоріжок і будує нові супершосе для велосипедів, що допоможе дістатися передмість. Місто має один з найнижчих рівнів володіння автомобілями в Європі. Зараз жодне з цих міст не планує повністю позбавитись автомобілів. Можливо, це ніколи не станеться. Швидше за все, міста майбутнього будуть мати невеликий автопілотний електроавтопарк, що допоможе позбутися деяких з частих проблем з паркінгом, скупченнями та забрудненням. Але вже також зрозуміло, що міські планувальники нарешті визнають, що вулиці мають бути спроектовані для людей, а не для автомобілів.

Джерело: 7 Cities That Are Starting To Go Car-Free on FASTCOMPANY

Матеріал переклала Юлія Блиндюк

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved