Консультант мерії фінського міста Оулу – про зимовий велорух

Житель північної Фінляндії та консультант адміністрації міста Оулу Пекка Тахкола розповідає про те, чому зима – найкращий час для пересування на велосипеді.

– Пекка, Ви є консультантом у міській адміністрації Оулу, відповідальний за розвиток велоінфраструктури. Це означає, що Ви не приймаєте самостійних рішень, але допомагаєте це робити іншим. Як переконати чиновників розвивати велорух?

– Наше головне наше завдання – пояснити політикам користь тих чи інших рішень, переводячи все у факти й цифри: чому потрібно покращувати велоінфраструктуру, чому ці інвестиції будуть окуповуватися, навіщо взагалі робити місто велосипедним.

Я також розробляю плани організації велопарковок, доріжок, пішохідних зон і загальні стратегії транспортного розвитку для інших міст. Нещодавно я закінчив роботу над проектом нових «магістралей» для велосипедистів, які ми плануємо побудувати в Оулу. Це 50-100-кілометрова мережа якісних шляхів, прокладених від найвіддаленіших спальних районів до центру та інших місць тяжіння, наприклад до університетів. Цей маршрут ставитиме пріоритет велосипедистів у дорожньому потоці. Ми забезпечимо магістралі якісним покриттям, інтерактивною дорожною навігацією та особливими умовами обслуговування взимку. Наприклад , на цих велодоріжках шар снігу повинен бути не більше одного сантиметра. Там постійно працюватиме снігоочисник.

У 2011 році була опублікована національна стратегія розвитку велоруху та пішохідної інфраструктури Фінляндії. Вже в 2013 році кількість велосипедних і піших прогулянок в країні збільшилася на 20%. Ми очікуємо, що в 2020 році фіни будуть здійснювати 300 мільйонів вело- і піших прогулянок на рік. І я повторюю, що це національна стратегія, для всієї країни. Раніше у нас в муніципалітеті було прийнято ставити автотранспорт у пріоритет при розробці таких стратегій . Нарешті ми перемогли старий тип мислення!

Фото: The Village

– Як ви підтримуєте нормальний стан велоінфраструктури в зимовий час?

– Оулу відрізняється від інших фінських міст тим, що у нас є величезна мережа доріг для пішоходів і велосипедистів. Взимку 22% жителів щодня пересуваються на велосипеді , і це середє значення: іноді це число зростає до 40% , влітку – взагалі до 80%. Тобто, коли на вулиці теплішає, приблизно половина всіх автомобілістів міста пересідають на велосипед.

Велодоріжки в Оулу повністю ізольовані від автострад, тому створюється мало конфліктних ситуацій. Це спрощує обслуговування доріг: ми можемо використовувати трактори, снігонавантажувачі, навіть автогрейдери для очищення велодоріжок. У місті більше 150 підземних тунелів , в які заборонено заїжджати на автомобілі, тож велосипедистам не потрібно зупинятися на перехрестях, щоб переїхати дорогу. На велосипедних доріжках немає шуму, повітря чистіше, тому велопрогулянки стають набагато приємнішими.

Фото: The Village

– Як їздити на велосипеді по місту без відповідної інфраструктури?

– Я б сказав, що в світі немає таких міст. Якщо ви можете вести машину, значить, ви можете їхати на велосипеді. Я розумію, що це не так комфортно, не так безпечно. Якщо є вже зовсім складна ділянка, спробуйте знайти маленькі обхідні вулички з меншою завантаженістю і нижчим швидкісним режимом.

Це, звичайно, не оптимальне рішення. Зміни повинні йти з боку муніципалітетів. Якщо чиновники зовсім нічого не хочуть робити, нехай хоча б встановлять нижчий швидкісний ліміт у межах міста. Та й взагалі, ключовий момент у забезпеченні безпеки велоруху – це кількість велосипедистів. Чим більше водії зустрічають їх на дорозі, тим частіше очікують побачити їх ще раз, враховують їхні інтереси, знижують швидкість.

Фото: The Village

– Що потрібно, щоб кататися взимку на велосипеді? Як забезпечити безпеку велоруху в холодну пору року?

– Щоб кататися взимку на велосипеді, ніяких спеціальних пристосувань не потрібно. Тільки велосипед і теплий одяг, який би ви одягли для прогулянки. Деякі люди взувають велосипед у зимові шини з шипами, але більшість не бояться їздити і на літніх. В Оулу не використовують реагенти для зменшення ковзання на дорогах – ми прибираємо велику частину снігу, залишаючи щільний сантиметровий шар, по якому дуже комфортно пересуватися. Знову-таки, допомагає роздільна система руху, адже автомобільна траса покривається льодом набагато швидше, ніж велосипедна.

Ви здивуєтеся, але, за статистикою, зимові місяці – найбезпечніші для їзди на велосипеді. Відбувається набагато менше транспортних пригод за участю велосипедистів.

В Оулу є спеціальні ділянки, на яких встановлені датчики, що обчислюють кількість велосипедистів. Нещодавнє дослідження показало, що кожен кілометр, який житель проїжджає на велосипеді, економить місту від 0,3 до 1,3 євро. Люди стають здоровішими і живуть довше, коли кожен день використовують велосипед, не так часто користуються медичними установами і не вимагають розвитку дорогої автомобільної мережі. Так от, коли люди не сідають на велосипед через погану погоду, місто втрачає до 150 000 євро за цими показниками. Саме такими способами ми й переконуємо муніципалітети в тому, що велодоріжки – це вигідно.

Фото: The Village

– Нещодавно Ви відвідали «Сніговий форум» у Новосибірську. Це третє за величиною місто в Росії після Москви й Петербурга. Які кроки потрібно зробити, щоб задати імпульс до розвитку велоруху в таких великих містах?

– Я вже говорив, що в першу чергу це має бути покращена інфраструктура. Але також важливо пояснити городянам, що велорух дасть їм нові можливості. Коли люди їдуть на велосипеді або прогулюються пішки, вони можуть розмовляти з іншими жителями міста, бути більш відкритими. Можна зупинитися, не шукаючи місце для паркування. Потрібно донести до чиновників, що будувати траси для автомобілів – набагато дорожче, ніж велодоріжки. Особливо це працює в центрі міста, де і так мало місця. До того ж, якщо більше городян обиратимуть велосипед, звільниться місце і для водіїв, у яких поки немає можливості змінити вид транспорту.

Я думаю, що в будь-якому міському плануванні розробники повинні розставляти пріоритети в наступному порядку: пішоходи, велосипедисти, громадський транспорт, приватні автомобілі.

Фото: The Village

– Що робити з мегаполісами, де відстань від центру до спальних районів дуже велика?

– Зрозуміло, що мало хто погодиться кожен день проїжджати на велосипеді по 40 кілометрів туди і назад. Але чому б не проїхати два або п’ять, наприклад? Адже велорух можна скомбінувати з громадським транспортом – встановити в автобусах спеціальні тримачі для байків. Так можна скоротити відстань, яку ви проїдете по дорозі на роботу.

Для міст з низьким або нульовим рівнем велосипедизації хорошою ініціативою буде будівництво одного, але дуже якісного маршруту з точки А в точку В. Це дасть жителям можливість дізнатися всі плюси поїздки на велосипеді – як це просто, швидко і приємно. Такий перший крок потрібний, щоб показати городянам, що в них є альтернатива. Після цього вони самі зажадають продовження у міської влади.

Фото: The Village

За матеріалами www.the-village.ru, переклад – Асоціація велосипедистів Києва

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2020 All Rights Reserved