Нова стратегія розвитку велосипедної інфраструктури Берліна

Першу стратегію розвитку велосипедної інфраструктури Берліна Сенат прийняв у 2004 році. Вона входить до загального плану розвитку дорожнього руху, який є і соціально справедливим, і орієнтованим на місто. За останні декілька років реалізації стратегії суттєво зросла велоактивність міста. На сьогодні у Берліні щодня здійснюється 1.5 мільйона поїздок на велосипеді – і це число росте.

У березні 2011 року Сенат Берліна прийняв нову версію плану розвитку міського транспорту. До нього включені оновлений прогноз росту дорожнього руху та оцінка його наслідків, змінено та розширено список вимог. Стратегія розвитку велоінфраструктури тепер посилатиметься на цей план. Крім того, з’явилась потреба змінювати загальні критерії велоінфраструктури внаслідок змін у соціумі, і не в меншій мірі, внаслідок успіху самої стратегії.

  • Через збільшення велоактивності, при плануванні тепер необхідно вирішувати проблеми, породжені кількістю велосипедів. Сьогодні вже спостерігається надмірне скупчення велосипедистів на основних перехрестях, зросла проблема достатнього місця для перевезення велосипедів у громадському транспорті чи їх паркування.
  • Завдяки двом масштабним опитуванням, проведених у 2008 році, у нас тепер достатньо інформації про звички пересування жителів Берліна. Вона служить нам за основу для комунікації з цільовою аудиторією та для залучення нових потенційних велосипедистів.
  • Демографічні зміни, з найпомітніших – суттєвий приріст велосипедистів старшого віку, що накладає певні вимоги на інфраструктуру.
  • Ще багато роботи у забезпеченні безпеки дорожнього руху – це стосується і проектування безпечної транспортної інфраструктури, і поведінки на дорозі.
  • Центральний уряд обрав агломерацію Берліна міжнародним зразковим електромобільним містом. Ринок електровелосипедів вже активно розростається. Але крім цього є і інші розробки, які полегшують користування велосипедом, наприклад, вантажні велосипеди або причепи для перевезення дітей чи багажу. Втім, все ще необхідно вивчити вплив велосипеда на транспортну інфраструктуру та безпеку дорожнього руху.
  • Імідж велосипеда зростає. Все більша кількість людей вважає його сучасною, здоровою, не менш ефективною та економною альтернативою автомобілю. Важливо, щоб ми скористались цією можливістю.
  • Зростання велосипедної активності веде до більшого числа конфліктів з іншими учасниками дорожнього руху. Через це набирають ваги комунікаційні стратегії з мінімізації таких конфліктів та створення між учасниками руху атмосфери взаємоповаги.

Отож, через вісім років реалізації стратегії настав час підбити підсумки. Чого досягнули, яких помилок припустились, і які зміни варто врахувати? Саме з таким підходом брались за ґрунтовне оновлення стратегії розвитку велосипедної інфраструктури Берліна. Це був не просто проект керівників транспортної інфраструктури, а спільний план розвитку ряду зацікавлених сторін.

Стратегія розвитку велосипедної інфраструктури містить вимоги з різних сфер діяльності та відповідальності. Тому Департамент міського розвитку (назва департаменту на той час) при Сенаті зібрав у 2003 році комітет з широкого кола представників велосипедистів, який консультує департамент у питаннях розвитку та реалізації cтратегії. До комітету входять адміністративний персонал Сенату та локальні департаменти населених пунктів, відповідальні за різні аспекти велоінфраструктури, представники поліції, груп із захисту довкілля, автомобілістів, громадського транспорту, а також експертів-науковців та виробників велосипедів, і велокомісар Сенату. Комітету дали назву “FAHR-RAT”. Таке широке коло учасників дозволило врахувати різний досвід та різні точки зору при оновленні cтратегії. Понад те, впливові керівники міста та треті сторони не залишились осторонь та посприяли реалізації cтратегії у своїх відповідних сферах відповідальності.

Завантажити Стратегію розвитку велосипедної інфраструктури Берліна (англійською)

Джерело: Інформаційний бюлетень “CyclingExpertise-News”

Переклад: Юрій Курант для Інфоцентру велотранспорту

zp8497586rq

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved