Грац, Австрія: обмеження швидкості 30 км/год на всій території міста

Грац, Австрія — перше місто в Європі, яке у 1992 році запровадило обмеження швидкості 30 км/год у житлових районах і на другорядних вулицях та 50 км/год на магістральних дорогах. Зміни були впроваджені з метою підвищення рівня безпеки на дорогах і зменшення рівня забруднення та шуму.

Вихідні дані і мета: До запровадження такого загальноміського режиму швидкості в якості експерименту існувало обмеження 30 км/год у двох зонах. Паралельно з експериментом тривали дослідження і обговорення, в ході яких надходили пропозиції від окремих районів щодо запровадження такого режиму швидкості на їхній території. Таким чином Грац став першим європейським містом, яке запровадило обмеження 30/50 км/год.

Реалізація: Обмеження швидкості набрало чинності на всіх бічних дорогах, на територіях біля шкіл та лікарень, що разом становить 80% площі міста. На магістральних вулицях дозволена швидкість 50 км/год. Там працювали також моніторингові групи (експерти з містобудування, дорожня поліція ін.), які визначали небезпечні місця і пропонували можливі рішення. Це, наприклад, налаштування програм світлофорів, реконструкція доріг та перехресть, а також додаткові обмеження швидкості. При найважливіших під’їздах до міста встановлено інформаційні щити на чотирьох мовах, на яких пояснено місцеві обмеження.

Простір пішоходів та громадського транспорту, м. Грац (Фото: Andreea Teodorescu, http://bit.ly/Q9t71z)

Перед запровадженням цих заходів було проведено широку інформаційну кампанію, яка зосереджувалась на трьох цільових групах: політики та відповідальні особи; засоби медіа; громада міста. Перед впровадженням змін відбулась також контр-кампанія —виступ проти обмеження. Опоненти домоглись проведення референдуму. Колишній мер Граца, який відстоював обмеження швидкості, сказав, що люди не можуть зробити свідомий вибір, оскільки не можуть знати, який вплив матиме така зміна. В результаті було прийняте рішення провести дворічне випробування.

Вело-пішохідний міст органічно вписується в історичний ландшафт міста (Фото: http://www.planum.net/street-life-graz-austria)

Висновки: Влада міста Грац мала на меті підняти рівень безпеки для немоторизованих видів пересування. Стратегія була зосереджена на зменшенні швидкості автомобілів, оскільки вони є головним ризиком для пішоходів та велосипедистів. Обмеження швидкості сприяє покращенню безпеки руху. Крім того, зменшується рівень шуму і, ймовірно, рівень викидів. Головна мета кампанії міста Грац з підвищення рівня обізнаності полягала у тому, щоб зменшити використання автомобілів і пропагувати сталі види транспорту.

Детальніше: www.eltis.org
Підготовлено за матеріалами Еltis

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved