Київ: перевезення велосипеда у громадському транспорті

Інтеграція велосипеда у систему громадського транспорту дозволяє підвищити привабливість як велосипедного, так і громадського транспорту, розширюючи, таким чином, територію покриття та досяжності обох видів транспорту. Особливо це питання є актуальним для великих міст. Асоціація велосипедистів Києва з’ясувала можливості проїзду пасажирів з велосипедами в громадському транспорті Києва.

Існуючі можливості перевезення велосипеда

Міська електричка: З минулого року в Києві працює міська електричка. Маршрут охоплює віддалені райони міста та має 14 станцій. Проїзд з велосипедом дозволяється в будь-який час роботи електрички (7:00-9:30 та 16:30-20:30) без додаткової оплати (вартість проїзду – 1,70 грн). Середній вагон кожного потяга позначено символом «Велосипед», тим не менш, велосипеди можна провозити у будь-якому вагоні. На вході станції мають широкі турнікети, які дозволяють вільний прохід пасажира з велосипедом, проте ще не всі підйоми на платформи облаштовані пандусами або принаймні металевими рейками.

Схема руху київської міської електрички (Джерело: Вікіпедія http://bit.ly/Nd9dS2)

Фунікулер: Перевезення велосипеда у фунікулері дозволяється у будь-який час за відсутності великої кількості пасажирів за додаткову оплату, таким чином, підйом на фунікулері з велосипедом коштує 3 грн (1,50 грн квиток + 1,50 грн перевезення велосипеда). Турнікети фунікулера завузькі для вільного проходження велосипеда, підйом до вагона не облаштовано пандусом або іншим способом, що дозволяє котити велосипед.

Наземний транспорт: В трамваях та тролейбусах дозволено безоплатне перевезення велосипедів за умови, що велосипед «не буде забруднювати одяг пасажирів, обшивку салону та сидіння» (офіційне роз’яснення від КП «Київпастранс»). У салоні автобуса дозволено перевозити велосипед у складеному чи розібраному вигляді за умови, що він не перевищуватиме дозволені габарити та вагу багажу (100х50х30 см вагою до 40 кг).

Метро: У метро дозволено перевозити дитячі велосипеди. Розібрані та складені велосипеди можна перевозити у метро, якщо сума розмірів по довжині, ширині та висоті не перевищує 200 см – це означає, що звичайні гірські велосипеди, на яких здебільшого їздять у Києві, неможливо перевозити у метро, тому що вони мають суму розмірів від 240 см. Проте в дійсності, за виключенням годин пік, велосипед дозволяють перевозити упакованим в чохол.

Що ще може зробити місто
  • Обладнати всі платформи міської електрички пандусами для безперешкодного доступу на платформи як для велосипедистів, так і для пасажирів на візках та з дитячими візками
  • Позначити на платформах місце зупинки вагону, позначеного для проїзду велосипедистів. Це прискорить час посадки велосипедистів

Позначення місця зупинки вагону для проїзду пасажирів з велосипедами, Копенгаген (Фото: Mikael Colville-Andersen, Flickr)

  • Почати облаштування головних транспортних вузлів (залізничних вокзалів, платформ міської електрички, станцій метрополітену поза центром міста) велосипедними парковками довготривалого зберігання. Це уможливить використання велосипеда для доїзду до транспортних вузлів пасажирам, що проживають на відстані 1,0-3,0 км, залишити велосипед на парковці та продовжити подорож на довшу відстань громадським транспортом. Більше про правила облаштування таких велосипедних стоянок читайте у практичній довідці “Велоінфраструктура при транспортних вузлах”

Велопаркінг в м. Утрехт, Нідерланди (Фото: http://ridethisbike.com)

  • Дозволити перевозити в метро велосипеди без чохлів в будь-який час, крім годин пік
  • При будівництві/реконструкції станцій метрополітену, фунікулера, швидкісного трамваю враховувати потреби велосипедистів та маломобільних груп населення.

Більше про досвід та практики покращення умов спільного використання велосипедного та громадського транспорту читайте у розділі Велоінфраструктура | Вело- та громадський транспорт.

Український інформаційний центр велотранспорту © 2022 All Rights Reserved